Výstava švédského ateliéru White Arkitekter v Praze

PRVNÍ VÝSTAVA JEDNOHO Z NEJVÝZNAMNĚJŠÍCH ŠVÉDSKÝCH ARCHITEKTONICKÝCH ATELIÉRŮ V ČR A PŘEDSTAVENÍ INOVATIVNÍHO VYUŽITÍ CLT PANELŮ PRO VÝŠKOVÉ STAVBY

Výstava se uskuteční pod záštitou J. E. Fredrika Jörgensena, velvyslance Švédska v České republice.

Švédská mezinárodně aktivní kancelář White Arkitekter se věnuje ekologicky a sociálně udržitelné architektuře s využitím dřeva jako významného obnovitelného materiálu. V roce 2016 ateliér navrhl dvacetipatrovou budovu ve Skellefteå ve Švédsku, která je jednou z nejvyšších dřevěných výškových staveb na světě.

Mezi jeho nové stavby patří i projekt SARA KULTURHUS – nové kulturní centrum přímo ve středu města v sobě spojuje řadu funkcí: divadlo, muzeum, uměleckou galerii, veřejnou knihovnu, konferenční centrum a hotel. Budova je navržena jako uhlíkově neutrální, a je postavena především ze dřeva z regionálních boreálních lesů. Solární panely a další účinné energetické systémy rovněž přispívají k minimalizaci uhlíkové stopy.

Výstava A Heart of Wood / Srdce ze dřeva pražské Galerie Jaroslava Fragnera nabízí nejen pohled do inovativního stavebního procesu, ale představuje také mnoho podob využití této gigantické dřevostavby včetně společenských a kulturních budov. Stavby jsou prezentovány v podobě kreseb, fotografií, filmů, modelu, ale i ukázek výtvarně pojednaných akustických panelů na rozměrných dřevěných stěnách. Pražská výstava bude doplněna o nové materiály a fotografie, které návštěvníky seznámí s dalšími významnými stavbami tohoto renomovaného ateliéru.

Jako doprovodný program k výstavě jsou přímo v galerii plánovány dvě panelové diskuze:

16. února v 19:00: VÍCEPODLAŽNÍ DŘEVOSTAVBY – TECHNOLOGIE A MATERIÁLY (FB událost)

2. března v 19:00: VÍCEPODLAŽNÍ DŘEVOSTAVBY – ARCHITEKTURA V SOUVISLOSTECH + KŘEST ROČENKY DŘEVĚNÉ ARCHITEKTURY (FB událost)

Výstava se uskuteční ve spolupráci s přední berlínskou galerií architektury Aedes, která k výstavě rovněž vydala katalog.

Více informací naleznete na stránkách pořadatele.