Severský literární salón online: Ledový zámek

V prvním literárním salónu roku 2022 přivítáme speciálního hosta. Tentokrát jím nebude překladatel, ale ilustrátorka Martina Špinková, autorka komiksového zpracování novely Ledový zámek norského klasika Tarjeie Vesaase (vyd. Cesta domů, 2021).

Záznam pořadu:

Účast zdarma, bez nutnosti registrace


Ledový zámek (č. 2021, Cesta domů) je brilantní novela, kterou napsal norský klasik Tarjei Vesaas. Na nevelké ploše prokázal svou geniální schopnost vcítit se do mysli a srdcí náctiletých „dětí“. Jeho dvě hrdinky, veselá a družná Siss a plachá, uzavřená Unn, zpečetí nové přátelství – a vzápětí se jedna z nich ztratí. Křehký příběh se odehrává v kulisách norské zimy a následného tání a příchodu jara. Je o dospívání, kamarádství, tajemství, smutku, o potřebě mlčet i potřebě se svěřovat a povídat si. Vypráví o tom, jak se my lidé můžeme navzájem osvobodit ze zakletí. Knížka vychází v tradičním překladu Heleny Kadečkové opatřeném novou jazykovou redakcí Jarky Vrbové jako dvousvazkový soubor: V měkké vazbě původní Vesaasův text a v pevné vazbě moderní obrazová kniha na pomezí komiksu doprovázená zjednodušeným vyprávěním. Ilustrací a úpravy textu se ujala renomovaná autorka dětských knih a malířka Martina Špinková.


Martina Špinková vystudovala VŠUP, ateliér knižní kultury a písma, kreslí, maluje obrazy, šije a píše. Ilustrovala knihy vydané u nás i v zahraničí, píše a ilustruje knihy především pro děti, vydala tři básnické sbírky, několik publikací vydala v několika desítkách výtisků pro přátele. První knihu napsala a ilustrovala v první třídě pro svoji sestru. Dvakrát byla oceněna v soutěži Nejkrásnější české knihy roku (Ráj na zemi (Triáda) a Divný brach strach (Cesta domů) a jednou byla nominována na Zlatou stuhu (Kocouře, ty se máš); považuje si ceny od učitelů SUK za knihu O tajemství (2019). S přáteli založila Cestu domů a deset let byla její ředitelkou, pak šest let šéfredaktorkou a výtvarnou redaktorkou nakladatelství Cesta domů. Více o autorce na jejím osobním webu.


Partnerem Severského literárního salónu online jsou Překladatelé Severu – spolek sdružující překladatele beletrie ze severských jazyků do češtiny.

Akce je součástí celoročního projektu Skandinávského domu Severská literatura v srdci Evropy 2022. Probíhá za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.