U příležitosti výročí osmdesáti let od příjezdu dánských Židů do Terezína zve oddělení skandinavistiky FF UK na vzpomínkovou akci a vernisáž výstavy Dánští Židé v Terezíně. Akce je otevřená široké veřejnosti a proběhne 3. 10. 2023 od 16 hodin v Terezíně (Magdeburská kasárna, půdní divadlo).
Následně se výstava přesouvá do Památníku Lidice (Výstavní síň In-Memoriam), kde bude volně k vidění od 4. října až do 14. listopadu. 12. října od 17 hodin navíc proběhne komentovaná prohlídka se spoluautorkou výstavy dr. Vendulou V. Hingarovou.
Příběh židovské menšiny v Dánsku je v kontextu holokaustu ojedinělý. Většina dánských Židů válku přežila – zejména díky odporu dánské společnosti k antisemitismu. Do osudu tamní židovské menšiny je
zároveň vpleten příběh 80 dětí z Československa, které v Dánsku našly útočiště před nacistickou zvůlí. — Většina Židů žijících v Dánsku se před perzekucí zachránila útěkem do sousedního Švédska. Na pět set
Židů přesto nacisté poslali do terezínského ghetta. Dánské úřady jim po celou dobu pomáhaly. V předvečer kapitulace se je podařilo evakuovat do Švédska.
Prožitek holokaustu, s nímž po návratu konfrontovali dánskou společnost, je spojován zejména s Terezínem. Ten se stal symbolem válečného utrpení dánských Židů, ale také symbolem severské solidarity.
Výstava přináší svědectví Seveřanů, kteří se proti své vůli ocitli na našem území.
Výstavu připravilo oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Univerzity Karlovy v rámci projektu Česko-severská memorabilia: demokracie a aktivní občanství ve vysokoškolské výuce řešeného v letech 2022–2024 na Filozofické fakultě v Praze. Projekt je financován Fondy EHP (projekt č. EHP-CZ-ICP-4-009). Na výstavě spolupracovalo Dánské velvyslanectví v Praze a Památník Terezín.
Koncept a realizace: Vendula V. Hingarová
Texty: Vendula V. Hingarová, Helena Březinová
Odborné konzultace: Therkel Stræde
Překlady z dánštiny: Antonín Bílek, Anna Fenclová, Veronika Fimbingerová, Alena Fröhlichová, Klára Galuščáková, Veronika Johánková, Jan Mrva, Lisa-Anna Žáková
Grafika: Eva Holá