Ústřední hudba norských vojenských sil poprvé v Praze

Koncert s nejvýznamnějším souborem norské armády, norské vlády i norské královské rodiny se uskuteční v Smetanově síni Obecního domu 27. srpna od 20:00.

Dirigent: Andreas Hanson

Program:

Groven: Hjalarljod (Halekačka)
Grieg: Tři písně
Hindemith: Symfonie in B pro dechový orchestr
Dvořák: Karneval, koncertní ouvertura, op. 92
Grainger: Linconshire posy (Vonička z Lincolnského kraje)
Hanssen: Vasldresmarsjen (Valdreský pochod)
Ústřední hudba norských vojenských sil / Forsvarets stabsmusikkorps
Orchestr sídlí v hlavním městě Oslu a je největší a nejstarší vojenskou kapelou v Norsku – v roce 2018 oslaví dvousté výročí založení! Orchestr provozuje na vysoké umělecké úrovni širokou škálu hudebních stylů, od klasické hudby až po moderní jazz a pop. Pochopitelně také zajišťuje hudební složku vojenských přehlídek a obřadů pro norskou královskou rodinu. Kapela pravidelně pořádá koncertní turné po Norsku i zahraničí. Udržuje úzké vztahy s Norskou národní operou (Den Norske Opera), Norskou hudební akademií (Norges musikkhøgskole). V Praze představí program, který české publikum seznámí s díly norských skladatelů.

Andreas Hanson
vystudoval hru na trubku a dirigování na Královské konzervatoři ve Stockholmu, dirigování dále studoval u sira Adrewa Davise ve Velké Británii (kde působil i v Královské opeře a v Covent Garden), poté se stal žákem Carla Marii Giuliniho v Miláně. Od počátku 21. století často hostoval u všech hlavních švédských symfonických orchestrů. Jako vysoce ceněný operní a baletní dirigent spolupracuje pravidelně mj. se stockholmskými operními domy. V letech 1996-2008 vyučoval orchestrální dirigování na Královské konzervatoři ve Stockholmu.

Vstupenky na koncert jsou v prodeji v síti Ticketpro, Ticketportal, Colosseum ticket, Bohemia ticket a Prague ticket office.

Koncert se koná pod záštitou velvyslankyně Norského království v České republice, paní Siri Ellen Sletner..