Uralský pátek: beseda s Bengtem Pohjanenem a Villem Ropponenem

Literární kavárna Řetězová srdečně zve na Uralský pátek, tedy na besedu se švédským spisovatelem Bengtem Pohjanenem (historický román Faravidova říše) a finským novinářem Ville Ropponenem (kniha esejů Uralské okno) o politické a kulturní situaci menšinových uralských národů a jejich literaturách.

Bengt Pohjanen je švédský pravoslavný kněz a menšinový autor píšící baltofinským jazykem meänkieli. Ve svém díle tematizuje historickou i současnou situaci severošvédských tornedalských Finů a Sámů. Ville Ropponen je helsinský novinář, spisovatel a kritik. Vydal několik antologií překladů děl uralských spisovatelů Ruské federace. Národnostními a kulturními problémy uralských etnik Ruska se zabývá dlouhodobě, kvůli čemuž mu byl na území federace několikrát odepřen vstup.

Uralský pátek bude věnován debatě nad neznámými uralskými literárními dějinami, vztahu mezi většinovým a menšinovým jazykem, centrem a periferií a osvobozujícím, či naopak svazujícím působením geografické a literární periferie Evropy.

Debatu povedou překladatelé Petra Hebedová a Michal Kovář.

Vstup volný.