Unikátní kniha Nanoušovy lumpárny vychází v islandštině!

Zcela ojedinělou knihu a zároveň multisenzorickou pomůcku pro děti se zrakovým a kombinovaným postižením vydali autoři Romana Chalupová a David Najbrt. Komplet nazvaný Nanoušovy lumpárny obsahuje vedle publikace s reliéfními obrázky také reálné předměty – například postavičku Nanouše, barevné kelímky, svítilnu a řadu dalších, součástí jsou rovněž takzvané LEA SYMBOLS® (optotypy), Nanoušovu Braillovu abecedu či zakrývací list.

Kniha reaguje na vzdělávací potřeby dětí s postižením raného věku, tedy do sedmi let. Jejím cílem je pomoci dítěti se zrakovým hendikepem nalézt cestu k porozumění ilustrovanému obrázku, což běžné knihy pro děti neumožňují. Základním principem je to, že děti předměty zobrazené v knize nejprve důkladně prozkoumají a „ohmatají“ si je v reálu. „Při tvorbě knihy jsem vycházela ze svých několikaletých zkušeností, kdy jsem pracovala přímo s rodinami dětí se zrakovým a kombinovaným postižením,“ říká Romana Chalupová.

Díky neobyčejnému nadšení autorů a díky podpoře několika nadací, firem i mnoha dobrovolníků se podařila skvělá věc – knihu prostřednictvím služby rané péče obdrželo zdarma 160 rodin dětí se zrakovým postižením z celé České republiky. Hlavním partnerem projektu je IKEA Bratislava, s. r. o.

Nedávno kniha vyšla rovněž v islandštině (pod názvem Prakkarastrik Nasa), bez nároku na honorář ji přeložila Lenka Zimmermannová. Partnery knihy na Islandu jsou Þjónustu- og þekkingarmiðstöð fyrir blinda, sjónskerta og daufblinda (jmenovitě Rannveig Traustadóttir a Benjamín Júlíusson), spolek Čeština na Islandu, knihu na ostrov zdarma dopravila firma ByTorp s. r. o.

Více informací o projektu naleznete na oficiálních stránkách nebo na Facebooku, za dotovanou cenu je knihu možné objednat na info@nanous.cz.