Finský designér Tapio Wirkkala (2. června 1915 – 19. května 1985) byl přední postavou nového užitého umění. Mezi jeho nejznámější výtvory patří například lahve pro vodku Finlandia a Koskenkorva, markové bankovky z roku 1955, které navrhl pro finskou banku, porcelánové nádobí pro německou značku Rosenthal nebo série sklářských výrobků Ultima Thule proslulé finské značky Iittala.
Tapio Wirkkala se narodil v umělecké rodině, jeho otec Ilmari Wirkkala byl hřbitovním architektem a matka se věnovala řezbářství. Rovněž Tapiovi sourozenci našli své uplatnění v umělecké oblasti. Wirkkalovou ženou se stala keramička Rut Bryk a umělecké nadání po rodičích zdědily i jejich dvě děti. Wirkkala vystudoval dekoratérství a v 50. letech také vyučoval na vysoké umělecké škole Aalto-yliopisto v Helsinkách. Jeho působení bylo poměrně všestranné a své návrhy zaměřoval na rozličné materiály, jako bylo dřevo, sklo, porcelán nebo i plast. Hlavním materiálem se pro něj ovšem stala překližka, ze které zhotovil například reliéf s názvem Ultima Thule o rozměrech 4×9 metrů. Mohli jej obdivovat např. návštěvníci světové výstavy v Montrealu roku 1967. Mimo již zmíněné sklářské výrobky je Wirkkala také autorem typického finského nože pojmenovaného po svém tvůrci Tapio Wirkkalan Lapin Puukko.
Mnohé z Wirkkalových návrhů jsou dodnes vyráběny a prodávány. Příkladem může být již zmíněná série Ultima Thule od sklárny Iittala, jejíž kousky nalezneme v mnoha finských kuchyních od 60. let do současnosti. Tapio Wirkkala za své dílo obdržel mnoho ocenění, mezi nimiž je i prestižní umělecká cena Pro Finlandia, kterou získal v roce 1955.
Autorka článku: Zuzana Vorlíková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: iittala.scene7.com