Svědectví žen: Matilda Voss Gustavsson a Linda Bartošová

Čemu čelí ženy činné ve veřejném prostoru?

Matilda Voss Gustavsson rozkryla sexuální skandál ve švédských kulturních kruzích, což vedlo nejen k rozsáhlé společenské debatě, ale i k tomu, že v roce 2018 nebyla udělena Nobelova cena za literaturu. O své mravenčí práci založené na výpovědích několika desítek žen napsala posléze knihu Klub, která nyní vychází v českém překladu.

Linda Bartošová vedla rozhovory se svými kolegyněmi, čímž vzniklo unikátní svědectví o české mediální scéně pohledem žen s názvem Novinářky. Jaké překážky musely ve své kariéře zdolávat a kde berou motivaci? Přestože každý rozhovor je jiný, vysvítá z nich i jakási obecná zkušenost ženy, na kterou dopadají světla reflektorů.

Beseda se zaměří na veřejně činné ženy (umělkyně či novinářky), na předsudky a výzvy, se kterými se potýkají, na zažité společenské vzorce a mechanismy zneužívání moci související se sexismem nebo sexuálním násilím.

Moderuje Martin Severýn.

Švédsky a česky, tlumočeno do češtiny.

Vstupné: 120 Kč
Kapacita omezena, místa si rezervujte přes stránky DOXu.

Nezapomeňte se do vzducholodi teple obléknout!

Akce se koná v rámci festivalu Dny Severu 2022 na téma Sever a svět a v souvislosti s aktuálně probíhající výstavou (Ne)Moc: Moc, nemoc a bezmoc v současném umění.

© Thron Ullberg; Česká televize

Matilda Voss Gustavsson je švédská reportérka a publicistka, působí ve švédském deníku Dagens Nyheter. Na podzim 2017 v tomto deníku vyšly její investigativní reportáže věnované sexuálnímu násilí ve švédských kulturních kruzích, za nímž stál Jean-Claude Arnault, francouzský fotograf a manžel členky Švédské akademie, básnířky Katariny Frostenson. Texty vedly k Arnaultově obvinění a odsouzení, k rezignacím ve Švédské akademii a k tomu, že v roce 2018 nebyla udělena Nobelova cena za literaturu. Na základě svých reportáží publikovala v roce 2019 knihu Klub (česky vydalo nakl. Absynt v překladu Martina Škapy).

Linda Bartošová je česká reportérka a moderátorka, v letech 2013–2022 pracovala v České televizi. Začínala v zahraniční redakci, několik let reportovala například z unijních summitů. Od roku 2020 moderovala i Interview ČT24 a hlavní zpravodajské pořady. Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V roce 2020 se umístila v žebříčku mladých talentů časopisu Forbes 30 pod 30. Ve veřejném prostoru otevírá svými aktivitami témata spojená s feminismem a sexismem a snaží se přibližovat realitu žen, nejen v médiích. V roce 2022 jí v nakladatelství CPress vyšla kniha rozhovorů Novinářky.

Akci pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Centrem současného umění DOX, nakladatelstvími Absynt a CPress za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a Velvyslanectví Švédska v ČR.