Soffía Björg – I Lie

V dnešním díle Severských hudebních novinek si představíme talentovanou islandskou zpěvačku a skladatelku Soffíu Björg (celým jménem Soffía Björg Óðinsdóttir). Ta se dlouho „schovávala“ v uskupení Brother Grass, se kterým vystupovala například v populárním reykjavickém baru Rosenberg, ale nedávno se rozhodla vydat na sólovou dráhu. Na islandské hudební scéně o ní bylo poprvé pořádně slyšet až v loňském roce, kdy dostala šanci zahrát si na největším domácím festivalu Iceland Airwaves, a letos, kdy patřila mezi účinkující na festivalu Secret Solstice a konečně vydává své debutové album, rozdělené do tří samostatně vycházejících částí.

Soffía Björg působí na první pohled jako vcelku nenápadná, průměrná písničkářka, ale jakmile zazní první tóny jejich písniček, je jasné, že zdání klame. Její výrazný, nádherně čistý hlas si je jistý jak ve spodních polohách, tak ve výškách, a ukrývá v sobě celou škálu emocí. Texty svědčí o obrovské duševní vyzrálosti a bohatých životních zkušenostech a celkový projev vyznívá dokonale upřímně.

Seznamte se s její tvorbou prostřednictvím námi vybraného singlu „I Lie“ z nového alba Soffía Björg. Poselstvím „I Lie“ je, že člověk by neměl předstírat, že je šťastný a spokojený, pokud tomu tak není. Písnička stojí hlavně na kytarových riffech (v Soffíině kapele si můžete povšimnout kytarového mága Pétura Bena a baskytaristky Ingibjörg Elsy Turchi, hrající v řadě dalších islandských skupin), ale hlavně na neuvěřitelné energii mezi hudebníky, kteří jsou navíc stylizovaní do role legendárních Beatles. Černobílý klip má totiž připomenout jejich první vystoupení v show Eda Sullivana. O úvodní a závěrečné slovo klipu se postaral známý herec Ólafur Dari Ólafsson, známý například z úspěšného krimi seriálu Ófærð (anglicky Trapped, česky Odříznutí od světa).

Pokud vás Soffíina hudba zaujala, doporučujeme také singl „Road“, v jehož videu se projedete starým mercedesem islandskou krajinou.

autorka článku: Martina Kašparová, Skandinávský dům
zdroj obrázku: http://rokmusik.co