Severský literární večer

Skandinávský dům a veletrh Svět knihy Praha pořádají tradiční literární večer se severskými spisovateli.

Pozvání na besedu přijali čtyři severští autoři:

Od 19 hodin povedeme diskusi s norským spisovatelem Steinem Torleifem Bjellou a finským spisovatelem Karim Hotakainenem. Autoři budou debatovat o svých knihách, které nedávno vyšly v českém překladu a které spojuje téma hlubšího smyslu lidské existence. V Rybářské chatě (přel. Jarka Vrbová, nakladatelství Prostor), prozaickém debutu úspěšného písničkáře Bjelly, se spolu se dvěma velmi odlišnými muži, kteří si k sobě hledají cestu, vydáváme na ryby a během týdne u jezera v srdci norské přírody přichází řeč i na rodinné tradice a životní hodnoty. Román Příběh (přel. Vladimír Piskoř, nakladatelství dybbuk), už sedmý Hotakainenův český překlad a první, který by šlo zařadit do oblíbeného žánru finské podivno, je zasazený do blízké budoucnosti, v němž jsou nedostatkové byty přidělovány na základě poutavosti životního příběhu.

Moderuje Barbora Grečnerová.

© Baard Henriksen; Laura Malmivaara

Od 20 hodin přivítáme švédskou spisovatelku Marit Kapla a dánského autora Jespera Clemmensena. Oba autory pojí novinářské povolání, dokumentární tvorba, práce pro televizi a zájem o historii. Zatímco Marit Kapla v rozsáhlém díle Osebol (česky zatím nevydáno), které se vzpírá žánrovým škatulkám a za nějž získala Augustovu cenu, podává prostřednictvím poetizovaných rozhovorů s vesničany svědectví o stejnojmenné švédské vsi, a přibližuje tak historii daného regionu, Jespera Clemmensena zajímají spíše velké dějiny, byť i on na ně nazírá skrze příběhy jednotlivců. V knize Uprchlíci (přel. Michaela Weberová, nakladatelství Pangea) líčí příběh Jana Ročka a jeho rodiny, kteří v roce 1960 vyskočili z paluby východoněmecké výletní lodi do přístavu v dánském Gedseru, aby se z tehdejšího východního bloku dostali na svobodu.

Moderuje Marie Voslářová.

© Cato Lein; Leona Goldstein

Besedy doplní scénické čtení úryvků v podání herečky Marie Jansové a po skončení jednotlivých bloků bude možnost si knihy zakoupit a nechat si je podepsat.

Dánsky, finsky, norsky a švédsky, tlumočeno do češtiny.

Vstup na akci je součástí vstupenky na veletrh Svět knihy.

Akce se koná ve spolupráci se severskými velvyslanectvími v ČR, veletrhem Svět knihy Praha, literárními nadacemi FILI, NORLA, Dánským uměleckým fondem a European Union Prize for Literature. Literární projekt Skandinávského domu v roce 2023 podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.