Severský literární večer

Kde:  Literární kavárna Řetězová (Řetězová 10, Praha 1)

Kdy15.05.2015 – 19:0021:00

Skandinávský dům ve spolupráci s Velvyslanectvím Norského království, Velvyslanectvím Švédska, Velvyslanectvím Finska a Dánským velvyslanectvím v Praze, nakladatelstvími Dybbuk, Knihou Zlín, Plus a Panteon a Literární kavárnou Řetězová u příležitosti veletrhu Svět knihy již tradičně pořádá literární večer se severskými hosty.

Pozvání na besedu přijali norská spisovatelka Merethe Lindstrømová, oceňovaná autorka řady románů a povídkových sbírek, finská spisovatelka Emmi Itäranta, mladá zástupkyně žánru sci-fi, švédský herec a autor divadelních her a promyšlených povídek Jonas Karlsson a dánský krimi autor Jakob Melander. Všem čtyřem spisovatelům vyšla jejich prvotina v českém překladu teprve v nedávné době.


Beseda bude rozdělená do dvou částí: od 19 do 20 hodin si bude Michal Švec povídat s Merethe Lindstrømovou a Emmi Itärantou, od 20 do 21 hodin bude Robert Novotný klást otázky Jonasi Karlssonovi a Jakobu Melanderovi. Úryvky z děl přítomných autorů přečte Martin Severýn z Divadla NaHraně.

Norsky, finsky, švédsky a dánsky.
Tlumočeno do češtiny.

Knihy bude možné na místě zakoupit za zvýhodněnou cenu.

Vstupné dobrovolné.


Merethe Lindstrømová
(nar. 1963) je norská spisovatelka. Literárně debutovala na počátku 80. let povídkovou sbírkou Sexorcisten og andre fortellinger (Sexorcista a jiné povídky, 1983). Je autorkou řady novel a povídkových sbírek, například Kannibal-leken (Hra na kanibala, 1990), Svømme under vann (Plavat pod vodou, 1994) či Jeg kjenner dette huset (Znám ten dům, 1999), románů Steinsamlere (Sběratelé kamenů, 1996), Stedfortrederen (Zástupce, 1997) či Dager i stillhetens historie (Dny v dějinách ticha, 2011), za který obdržela norskou Cenu kritiků a roku 2012 významnou Cenu Severské rady za literaturu. Na tutéž cenu byla již o několik let dříve nominována i povídková sbírka Hosté (Gjestene, 2007), která v roce 2014 vyšla v českém překladu (nakl. Dybbuk, překlad kolektiv autorů – studentek nordistiky na FF UK pod vedením Jarky Vrbové).


Emmi Itäranta
(nar. 1976) je začínající finská spisovatelka. V rodném městě Tampere vystudovala divadlo a poté tvůrčí psaní na Kentské univerzitě ve Velké Británii, tam začala pracovat i na své první knize. Nakonec ji napsala hned dvakrát: finsky a anglicky. S románem Strážkyně pramene (Teemestarin kirja, 2012, č. 2014, nakl. Plus, překlad Michal Švec), zcela nečekaně spojujícím žánr dystopie s veskrze poetickým jazykem, vyhrála soutěž science fiction a fantasy literatury, již uspořádalo finské nakladatelství Teos. Anglická verze vyšla zanedlouho pod názvem Memory of Water v prestižním nakladatelství HarperCollins a kniha se objevila také v překladech do jiných jazyků (mj. dánštiny a norštiny). V současné době žije Emmi v anglickém městě Canterbury a pracuje na své druhé knize, která by měla finsky vyjít ještě během tohoto roku.

Jonas Karlsson (nar. 1971) je ztělesněním pojmu všestranného nadání. Jakožto jeden z nejvýznamnějších švédských herců ztvárnil role nejen v řadě divadelních her inscenovaných švédským národním divadlem Dramaten, ale také v několika velmi kladně hodnocených celovečerních filmech a televizních seriálech. V roce 2005 debutoval jako dramatik divadelní hrou Nattpromenad (Noční procházka) pro přední stockholmskou scénu Stockholms Stadsteater. Po pozitivní zkušenosti s divadelní tvorbou se Jonas Karlsson začal věnovat i psaní prózy. Dráhu spisovatele zahájil sbírkou vzájemně propojených, humorných a inteligentních povídek Det andra målet (Druhý gól), která dává vzpomenout například na tvorbu Raymonda Carvera. Česky vyšla novela Místnost (Rummet, č. 2015, nakl. Kniha Zlín, překlad Linda Kaprová) ze sbírky Den perfekte vännen (Dokonalý kamarád, 2010).


Jakob Melander
(nar. 1965) pochází z dánského hlavního města Kodaně. V 80. letech působil jako kytarista v nejrůznějších punkových a rockových kapelách. Vystudoval literární komparatistiku na Kodaňské univerzitě. Hned jeho debut, v češtině vydávaný pod názvem Krvavý vítr (Øjesten, 2013, č. 2015, nakl. Panteon, překlad Robert Novotný), brzy vystoupal na špici dánských knižních žebříčků. Jedná se o první román trilogie v hlavní roli s policejním vyšetřovatelem Larsem Winklerem. Krvavý vítr je detektivka z kodaňských ulic o rodině a zlu. A také příběh o tom, jak se z člověka stává vrah. Vypátrat vraha však není jediným Larsovým úkolem: opustila ho manželka, dospívající dcera Marie revoltuje a jeho nepřátelé na oddělení ho bedlivě střeží. Larsova minulost, která je mezi policisty už dlouho veřejným tajemstvím, ho dohání.

 

Akce se koná za podpory Magistrátu hl. m. Prahy a Ministerstva kultury ČR.

Besedu pořádají
Za podpory
   
Partneři