Severský divadelní večer: Dánská občanská válka 2018-24

Skandinávský dům a Divadlo Na zábradlí v rámci festivalu Dny Severu na téma tabu uvádějí severský divadelní večer k představení Dánská občanská válka 2018-2024. Na představení bude navazovat debata s s režisérským duem Kristýnou Kosovou a Adamem Svozilem. Moderování se ujme překladatelka románové předlohy Lada Halounová.

Muž přemýšlí o příčinách nebývale krvavého konfliktu, který nelítostně rozdělil společnost, a i po stovkách let od událostí se mu jistá jeho rozhodnutí navrací v nejhorších nočních můrách. Rozhodnutí, která během války učinil, a kterých snad i lituje, třeba těch o své životní lásce, už nelze vzít zpět, ale co už se dá dělat? Scénář na motivy dystopického románu předního představitele současné dánské literatury Kaspara Collinga Nielsena kombinuje úvahy o společensko-politických tendencích s fantaskními historkami tragikomického charakteru, balancuje na hranici absurdity, surreálna a kruté ironie.

Prohlídka scény a debata budou následovat po skončení představení. Vstup je součástí vstupenky na představení (150-350 Kč, k zakoupení zde).

Obsazení a inscenační tým: www.nazabradli.cz/cz/17-repertoar/aktualni/1472-valka

Představení bylo ze zdravotních důvodů jednoho z účinkujících přesunuto z 24. října na 3. listopadu.

Divadelní večery aneb Kdo se bojí…?

Ve spolupráci s vybranými divadly uvádějícími texty skandinávských autorů zahajuje v letošním roce Skandinávský dům cyklus tzv. Severských  divadelních večerů. Rádi bychom divákům umožnili hlubší seznámení se severskou dramatikou, která sice není tak populární jako severské detektivky, ale umí být obdobně nakažlivá. Nebojte se s námi vyrazit po české severské divadelní stopě! Nevšední horizonty a vhledy do severské krajiny zajištěny. Běžky netřeba.

Půjde o komentovaná divadelní představení, která sestávají z lektorského úvodu před představením a různé podoby nabývající besedy či sdílení společných dojmů ze zhlédnutého představení. Úvod zprostředkuje informace o autorovi, hraném textu a širším kontextu hry, případně zorientuje diváky v inscenační tradici (u známějších, opakovaně uváděných dramatických textů). Po představení následuje možnost se nad inscenací společně zamyslet. Divadelní večery se budou konat v prostorách pražských a brněnských divadel a to podle aktuálního výběru titulů 2-4x ročně.

Foto: nazabradli.cz