Severské snímky na festivalu Mezipatra

Letos proběhne 22. ročník queer filmového festivalu Mezipatra, a to od 4. do 11. listopadu v Praze a následně od 13. do 20. listopadu v Brně. Heslem aktuálního ročníku je Oslava života. Těšit se můžete na bohatý výběr filmů i na pestrý doprovodný program v podobě přednášek, debat, setkání s tvůrci i hudebních vystoupení.

Festival uvedé také tři severské snímky:

Noční tramvaj (Nattrikken), 2020, Norsko, režie Eirik Tveiten, 15 minut

Moderní verze příběhu o Davidu a Goliášovi. Jen se odehrává pod skandinávským nebem a David nebojuje prakem, ale tramvají. A hlavně to není biblický král, ale drobná blondýnka, která se nedopatřením ocitne za volantem dopravního prostředku s nicnetušícími cestujícími. Když pak nastoupivší Goliášové obtěžují bezbrannou slečnu, hrdinka ukáže, že v boji za spravedlnost na velikosti opravdu nezáleží.

Dokud se tančí (And Then We Danced), 2019, Gruzie, Švédsko, Francie, režie Levan Akin, 106 minut

Od útlého věku je Merab součástí národního souboru, který se věnuje tradičnímu tanci. Vedoucí choreograf je k tanečníkům nesmlouvavý – v gruzínském tanci neexistuje žádná sexualita, pouze vyjadřuje duši národa. A ten stojí na pravoslaví, tradičních genderových rolích a rodinných hodnotách. Nejen striktní pravidla tance, ale i rigidně smýšlející společnost tak ovlivňují život tvrdě trénujícího mladíka, jehož snem je vystupovat v zahraničí. Když se ale na tréninku objeví Irakli, Merabův svět se otřese v základech. Stojí před novým rivalem a zároveň je konfrontován s omamující přitažlivostí k jinému muži. V senzuální romanci, která tepe v rytmu úderné hudby, zachycuje Levan Akin touhu být volný i rozpor, který vůči svým kořenům můžeme pociťovat. Upřímné, emocionálně obnažené drama získalo cenu za nejlepší film na MFF v Oděse či cenu za nejlepší režii na MFF v Sarajevu.

Země svobody (Du gamla, Du fria), 2020, Švédsko, režie David Ullgren, 11 minut

Režisér vítězného kraťasu Mezipater 2019 se vrací se sebevědomým komentářem k situaci queer komunity v liberálních státech. Idylickou oslavu dvou párů u jezera naruší poznámka kolemjdoucích. Několik slov spustí emocionální horskou dráhu, jež odhalí, že ne každý konflikt je černobílý. Mnohost perspektiv přejímá i filmový obraz rozdělený na dvě poloviny – dva úhly pohledu na téma homofobie.

Více informací o programu, vstupenkách a jednotlivých filmech naleznete na oficiálních stránkách festivalu.