Promítání: AMUNDSEN

Výpravný filmový portrét dobrodruha, který vyplňoval prázdná místa na mapě, dobyl jižní pól a jako první dosáhl se svými expedicemi obou pólů zeměkoule. Jaký ale ve skutečnosti byl Roald Amundsen?

Celovečerní snímek Amundsen ukazuje nejen výpravy do neprozkoumaných ledových pustin a oceánů a polární lety vzducholodí, ale odhaluje i život a osobnost legendárního objevitele a polárníka, včetně řady méně známých skutečností, jako byl jeho vztah s bratrem nebo milostné aféry. Režisér filmu Espen Sandberg, který natočil Kon-Tiki nebo poslední Piráty z Karibiku, se nebojí ani zobrazení Amundsenových temnějších stránek.

Arktický festival uvádí norské životopisné drama o Roaldu Amundsenovi

AMUNDSEN (2019, Norsko/Švédsko/ČR, 125 min)

Režie: Espen Sandberg
Scénář: Ravn Lanesskog
Hudba: Johan Söderqvist
Hrají: Pål Sverre Hagen, Katherine Waterston, Mads Sjøgård Pettersen, Ole Christoffer Ertvaag, Christian Rubeck, Trond Espen Seim, Vojtěch Kotek a další

Stránka filmu na ČSFD

V původním znění s českými titulky
Vstupné: 100 Kč; v předprodeji na www.evald.cz

Promítání se koná coby doprovodná akce festivalu Dny Severu 2021 na téma fakta versus fikce.

Akci pořádá Arktický festival ve spolupráci se Skandinávským domem, Kinem Evald a distribučními společnostmi Bontonfilm a CinemArt.

Arktický festival je výsledkem spolupráce Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a Norského polárního institutu v Tromsø za finanční podpory Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021.