Severské filmové čtvrtky: THOMAS

Kde:  Kino Evald (Národní 28, Praha 1)

Kdy07.05.2015 – 19:00

Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald a společností CinemArt v rámci projektu Severské filmové čtvrtky uvádí finský film

THOMAS (Finsko, 2008, 70 min)

Režie: Miika Soini
Hrají: Lasse Pöysti, Pentti Siimes

Stránka filmu na ČSFD (84 %)
Oficiální stránky filmu (anglicky)

Citlivé komorní drama o osamělosti stáří na motivy povídkové tvorby norského spisovatele Kjella Askildsena. Senior Thomas, v jehož roli exceluje Lasse Pöysti, žije poklidným a skromným životem v ústraní suterénního bytu. Jeho jedinou společnost tvoří rádio, šachovnice a fotografie zesnulé ženy. Dění venku sleduje malým okýnkem na úrovni chodníku. V nemnohých okamžicích, kdy Thomas opouští svůj byt, mu okolní svět připomíná jeho samotu, stáří a prožitý život, na který rozhodně nechce vzpomínat. Jednoho dne se v parku setká s dalším osamělým mužem a toto setkání má pro něj nečekané následky – tajemství Thomasova života bude nakonec třeba rozkrýt.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na
www.evald.cz.
V typicky seversky minimalistickém a syrovém příběhu režiséra Miiky Soiniho vynikají nejniternější otázky posledních okamžiků lidského života. Břitký černý humor střídají dojemné scény vzbuzující soucit a poukazující na ohraničenost naší existence. Film posbíral četná ocenění na prestižních světových festivalech a zaujal publikum v mnoha zemích (Francie, Itálie, Maďarsko, Rusko, Turecko, Írán).

Projekci bude předcházet krátký úvod o současných finských filmech inspirovaných literární předlohou.

V originálním finském znění s českými titulky.

Projekt Severské filmové čtvrtky podpořil Magistrát hl. m. Prahy. Partnerem promítání jsou Komorní kino Evald a distribuční společnost CinemArt.

 

Obrázky – zdroj: thomasmovie.net