Severské filmové čtvrtky: STŘIHAČ PSÍCH DRÁPŮ

Skandinávský dům ve spoluprácí s Komorním kinem Evald a distribuční společností CinemArt v rámci projektu Severské filmové čtvrtky uvádí baladické finské drama

STŘIHAČ PSÍCH DRÁPŮ (Koirankynnen leikkaaja, Finsko, 2004, 105 min)

Režie: Markku Pölönen
Hrají: Peter Franzén, Korpisaran Tuuli, Taisto Reimaluoto, Ahti Kuoppala, Ville Virtanen, Risto Salmi

Tentokrát začínáme už od 18:30!

Stránka filmu na ČSFD (74 %)

Baladický film se odehrává krátce po finské pokračovací válce v zasněžené krajině Severní Karélie. Uprostřed poválečné obnovy Finska se odvíjí příběh válečného invalidy Mertsiho Vepsäläinena, který byl krátce po narukování na frontu postřelen do hlavy. Následkem poškození mozku se z muže se slibnou budoucností stane prosťáček, trpící výpadky paměti a nejrůznějšími zdravotními problémy. Když mu spolupracovník z legrace vychválí svého psa, kterého trápí přerostlé drápky, rozhodne se Mertsi zvířeti pomoci a vydá se za ním na dobrodružnou cestu, během níž se setkává s laskavostí i posměšky.

Klidné tempo filmu souzní s finskou krajinou, spící pod sněhem, i nostalgií, s níž režisér Markku Pölönen poválečnou finskou dobu líčí. V jeho pojetí byla poválečná doba ve Finsku časem pospolitosti, kdy se lidé museli semknout, aby své zemi zajistili lepší budoucnost. Zároveň se tak vyrovnávali s následky války, jež symbolizuje právě postava Mertsiho. Toho výtečně ztvárnil populární finský herec Peter Franzén a za svou roli obdržel národní filmovou cenu Jussi. Tutéž cenu si odnesl i režisér a kameraman, oceněn byl rovněž scénář a film byl vyhlášen nejlepším finským snímkem roku 2004. Film je adaptací stejnojmenné novely ceněného autora Veikka Huovinena, která vyšla česky v souboru Pět finských novel (Odeon, 1988).

Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz