Severské filmové čtvrtky: OPTIMISTKY

Humorný i dojemný dokument o jednom netradičním volejbalovém týmu

V norském městě Hamar se pravidelně schází dámy od 66 do 98 let, aby si zahrály volejbal. Trénují spolu každé pondělí, přesto dosud nikdy neabsolvovaly opravdový zápas. Rády by to změnily, ale kde najít soupeře? A nepřemůže sportovkyně nakonec nervozita? Snímek sleduje cílevědomou 98letou Goro i ostatní členky týmu během jejich tréninku a příprav na osudové utkání, a nahlíží tak i do všedního života seniorů plných elánu a životního optimismu. Soupeře nakonec najdou v sousedním Švédsku. Na opačnou stranu hřiště se proti nim postaví mužský seniorský tým. Jak tahle švédská odysea dopadne?

Snímek se v Norsku setkal s vynikajícími ohlasy a bývá přirovnáván k populárnímu filmu o postarším sboru ze severního Norska S nadšením (Heftig og begeistret). Recenzenti ocenili upřímnost a opravdovost protagonistek, důraz kladený na přátelství, notnou porci humoru a hřejivý optimismus, který nabízí neotřelý pohled na život starších generací.

Promítání bude předcházet krátký úvod o norské dokumentární tvorbě.

OPTIMISTKY (Optimistene, Norsko, 2013, 90 min)

Režie a scénář: Gunhild Magnor
Stránka filmu na ČSFD

V originálním znění s českými titulky.
Vstupné: 130 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz.

Uvádí Skandinávský dům ve spolupráci s Komorním kinem Evald, Velvyslanectvím Norského království v ČR a Norským filmovým institutem v rámci projektu Severské filmové čtvrtky.