Severské filmové čtvrtky: ASTRID

Poutavý vhled do života slavné a oblíbené autorky dětských knih Astrid Lindgren divákům formou unikátního dokumentárního filmu představí tuto ženu mnoha tváří.

ASTRID (Švédsko, 2015, 94 min, r. Kristina Lindström)

Astrid Lindgren do života brzy zasáhlo neplánované těhotenství a jako svobodná matka-samoživitelka, na které v té době společnost pohlížela skrz prsty, byla nucena dát svého syna Lasseho do náhradní péče. Jak sama říká, tato zkušenost na ni měla zásadní vliv: i bez ní by se asi stala spisovatelkou, ale zcela určitě ne tak slavnou. Během druhé světové války, kdy pracovala pro švédskou tajnou službu, si vedla válečný deník, který později vyšel i knižně a nyní je dostupný i v českém překladu. V 70. letech se začala společensky i politicky angažovat. Mimo jiné se kriticky postavila k tehdejší sociálnědemokratické vládě, bojovala za lidská práva, proti jaderné energii či násilí na zvířatech.

Prostřednictvím dříve nezveřejněných fotografií, filmových záběrů, deníkových zápisků a rozhovorů s jejími blízkými i samotnou Astrid máte možnost se seznámit se životem i inspirací této jedinečné spisovatelky. Režisérka Kristina Lindström, autorka ceněného dokumentu Palme (2013) o Olofu Palmem, získala za snímek cenu Kristallen za nejlepší dokumentární film roku 2015.

Filmu bude předcházet krátký úvod.
V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 130 Kč
Vstupenky dostupné na www.evald.cz

www.csfd.cz

Pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, distribuční společností CinemArt, Velvyslanectvím Švédska v ČR, Švédským institutem a Švédským filmovým institutem.