Setkání se spisovateli: Lars Saabye Christensen a Katarina Bivaldová

Skandinávský dům a Literární kavárna Řetězová v rámci festivalu Dny Severu 2016 a literární kampaně #ReadNordic srdečně zvou na besedu s norským spisovatelem Larsem Saabye Christensenem, autorem kultovního románu Beatles a mimo jiné držitelem prestižní Ceny Severské rady, a švédskou spisovatelkou Katarinou Bivaldovou, která napsala mezinárodně úspěšný feel-good román Čtenáři z Broken Wheel doporučují, který byl vydán již v pětadvaceti zemích a letos vyšel i česky.

Stejně jako celé letošní Dny Severu se budeme ptát na hudbu jako literární téma i inspiraci, ale i na mnoho dalšího. Moderuje Martin Severýn, besedu doplní také čtení ukázek.

Vstupné dobrovolné.

lars_saabye_christensen_at_notodden_blues_festival_croppedLars Saabye Christensen (narozen 1953) je současný norský spisovatel. Debutoval v roce 1976 se sbírkou básní, za kterou získal Cenu Tarjeiho Vesaase za nejlepší norský literární debut roku. Napsal mnoho básnických sbírek, divadelních her a scénářů, mezinárodně známý je ale především díky své próze. V současné norské literatuře patří k autorům, kteří navazují na osvědčenou severskou vypravěčskou tradici, jako svůj umělecký vzor jmenuje Knuta Hamsuna. Česky vyšly romány Model, Poloviční bratr (za který v roce 2002 získal prestižní Cenu Severské rady za literaturu) a také jeho nejslavnější kniha Beatles, která v Norsku vyšla v roce 1984 a prakticky okamžitě získala kultovní status. Román o dospívání čtyř chlapců, kteří milují Beatles a chtějí být jako oni, byl přeložen do mnoha světových jazyků a v roce 2014 se dočkal i filmového zpracování.

katarinabivaldKatarina Bivaldová (narozena 1983) je nadějná švédská spisovatelka, která v roce 2013 debutovala románem Čtenáři z Broken Wheel doporučují, který vyšel již v pětadvaceti zemích, velmi populární je v USA, kde se velká část knihy odehrává, a letos byl díky nakladatelství Host přeložen i do češtiny. Katarina Bivaldová vyrůstala obklopená knihami a pracovala na půl úvazku v knihkupectví, takže i Čtenáři z Broken Wheel doporučují je feel-good román o lásce ke knihám a také o tom, co všechno se může stát na malém městečku, když máte opravdové přátele. Katarina Bivaldová se angažuje ve feministickém hnutí, Červeném kříži, švédské pobočce OSN a před tím, než se stala spisovatelkou na plný úvazek, pracovala jako konzultantka pro neziskové organizace. Loní jí vyšla druhá kniha Livet, motorcyklar och andra omöjliga projekt (Život, motorky a jiné nemožné projekty).

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, literární agentury NORLA a Velvyslanectví Švédska v ČR a ve spolupráci s kampaní #ReadNordic a nakladatelstvími Host a Doplněk.

Zdroje obrázků: http://ceciliabivald.tumblr.com/, cs.wikipedia.org