Setkání se spisovatelem Larsem Saabyem Christensenem

V rámci brněnské části festivalu Dny severu 2016 a literární kampaně #ReadNordic vás Skandinávský dům zve na besedu s norským spisovatelem Larsem Saabyem Christensenem, držitelem Ceny Severské rady za literaturu za román Poloviční bratr (2004). Autor je znám mimo jiné také jako dramatik a básník. Mezi jeho nejznámější díla patří kniha Beatles, vyprávějící o dospívajících chlapcích v Oslu 50. a 60. let. Tento kultovní román byl zfilmován a samotný film bude promítán 24. 11. 2016 v univerzitním kině Scala. Debata bude zaměřena na hudbu jako inspiraci i literární téma a doplní ji četba ukázek z přeložených románů. 

Beseda bude tlumočena do češtiny.
Vstupné dobrovolné.

lars_saabye_christensen_at_notodden_blues_festival_croppedLars Saabye Christensen (narozen 1953) je současný norský spisovatel. Debutoval v roce 1976 se sbírkou básní, za kterou získal Cenu Tarjeiho Vesaase za nejlepší norský literární debut roku. Napsal mnoho básnických sbírek, divadelních her a scénářů, mezinárodně známý je ale především díky své próze. V současné norské literatuře patří k autorům, kteří navazují na osvědčenou severskou vypravěčskou tradici, jako svůj umělecký vzor jmenuje Knuta Hamsuna. Česky vyšly romány ModelPoloviční bratr (za který v roce 2002 získal prestižní Cenu Severské rady za literaturu) a také jeho nejslavnější kniha Beatles, která v Norsku vyšla v roce 1984 a prakticky okamžitě získala kultovní status. Román o dospívání čtyř chlapců, kteří milují Beatles a chtějí být jako oni, byl přeložen do mnoha světových jazyků a v roce 2014 se dočkal i filmového zpracování.

Akce se koná za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu města Brna, literární agentury NORLA a ve spolupráci s kampaní #ReadNordic, Moravskou zemskou knihovnou v Brně a nakladatelstvím Doplněk.