Rudá mlha v Brně

Koncem 60. let 20. století obestřela západoevropskou společnost rudá mlha – radikálně levicové myšlenky inspirované Ho Či Minovou, Castrovou, Stalinovou a především Mao Ce-tungovou doktrínou.
TISKOVÁ ZPRÁVA

Protestní hnutí, jehož tvář se v některých zemích postupně proměnila od levicově demokratického k levicově radikálnímu až ultraradikálnímu, získalo také značný vliv mezi intelektuály a umělci. Co vedlo inteligentní a vzdělané lidi k tomu, aby sympatizovali s problematickými vůdci a režimy?

Na promítání filmu Středoškolský profesor Pedersen, který byl natočen podle románové výpovědi vystřízlivělého radikála, naváže moderovaná beseda s překladatelem a editorem Markem Sečkařem a rakouským novinářem, redaktorem, autorem a „profesionálním revolucionářem“ Walterem Famlerem. Beseda bude vedena v angličtině a bude tlumočena podle potřeby.

STŘEDOŠKOLSKÝ PROFESOR PEDERSEN (Norsko, 2006, 123 min)

V sedmdesátých letech bylo Norsko vroucím kotlem politických idejí a názorových rozporů. Skvěle patrné je to právě ve snímku Hanse Pettera Molanda, který byl natočen podle bilančního románu známého norského beletristy Daga Solstada.

Mladý učitel Knut Pedersen propadne kouzlu atraktivní Niny, agitátorky marxismu-leninismu a romantizující adorace Sovětského svazu a Číny. Po jejím boku se vrhne do vln vzrušujícího radikálního politického života, ale ani zaslepený idealismus mu nebrání všimnout si později jistých rozporů. Dostává se tak do paradoxní situace, z níž i díky notné režisérské nadsázce tryská (černý) humor a absurdita okamžiku.

V hlavních rolích Ane Dahl Torpová a Kristoffer Joner.

Film na ČSFD: www.csfd.cz/film/221029-stredoskolsky-profesor-pedersen

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 80 Kč (60 Kč pro studenty a členy Skandinávského domu)
Kapacita malého promítacího sálu je nicméně omezena, proto doporučujeme předchozí rezervaci na stránkách kina.