#ReadNordicFilm: Všechny mé dopisy spal

Trojúhelník lásky a smutku

Podmanivé švédské drama ve třech časových liniích vypráví o složitém manželství Karin Stolpe s manželem Svenem a o jejím milostném vzplanutí k novináři Olofu Lagercrantzovi.

Mladá překladatelka Karin tráví s manželem Svenem léto v Sigtuně. Dny vyplňují prací a uměřenou společenskou aktivitou. Z této jednotvárnosti Karin vytrhne seznámení s Olofem, který ji na rozdíl od despotického manžela vnímá jako intelektuálně rovnocennou bytost a spřízněnou duši. Mezi mladými lidmi vyklíčí láska, za kterou se rozhodnou bojovat. Žádný z aktérů tohoto milostného trojúhelníku však netuší, že stín osudového léta roku 1932 dopadne na celé dvě další generace a že ovlivní také jejich citový život…

V rámci cyklu #ReadNordicFilm zveme na švédské drama

VŠECHNY MÉ DOPISY SPAL (Bränn alla mina brev, 2022, 120 min)

Režie: Björn Runge
Scénář: Veronica Zacco, Alex Schulman
Hrají: Asta Kamma August, Bill Skarsgård, Gustav Lindh, Selma Modéer Wiking, Sverrir Gudnason, Björn Kinder, Liam Lundin, Caroline Sehm a další

Stránka filmu na ČSFD (72 %)

Film Všechny mé dopisy spal je inspirovaný skutečným příběhem a vychází z úspěšného stejnojmenného románu švédského spisovatele Alexe Schulmana, vnuka Karin Stolpe. Snímek byl nominován v několika kategoriích při udílení prestižních švédských filmových cen Guldbagge a nakonec také získal ocenění za nejlepší filmovou výpravu.

Ve snímku uvidíme povědomé tváře: v roli žárlivého manžela Svena vystupuje Bill Skarsgård (To, Šimon a duby, Korunovační klenoty). Jeho soka v lásce si zahrál Gustav Lindh, který se českým divákům nedávno představil například ve filmech Bastard a Seveřan. Ústřední postavu, mladičkou Karin, ztvárnila Asta Kamma August, dcera známé švédské herečky Pernilly August a dánského režiséra Billeho Augusta.

V originálním znění s českými titulky.

Promítání bude předcházet úvod o literárním kontextu filmu a tvorbě Alexe Schulmana.

DATA A MÍSTA PROMÍTÁNÍ:

13. 3. 20:00 BRNO, Kino Art (Cihlářská 19)
– úvod Jan-Marek Šík
– vstupné: 140 Kč (120 Kč pro členy Skandinávského domu); online na kinoart.cz

14. 3. 19:00 PRAHA, Edison Filmhub (Jeruzalémská 1321/2)
– úvod Petra Hesová
– vstupné: 175 Kč; online na edisonfilmhub.cz

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukazuje, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání probíhá zhruba každý druhý měsíc v pražském kině Edison Filmhub a několikrát ročně také v brněnském Kině Art, případně ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představujeme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasazujeme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině seznamujeme veřejnost také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akce se koná v rámci cyklu #ReadNordicFilm. Pořádá ji Skandinávský dům ve spolupráci s kiny Edison Filmhub a Kino Art a distribuční společností Film Europe, a to za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy a statutárního města Brna.