#ReadNordicFilm: Utøya, 22. července

Skandinávský dům ve spolupráci s Film Europe pokračuje dalším literárně-filmový úvodem v novém cyklu filmových projekcí #ReadNordicFilm, tentokrát poprvé naživo, a to hned ve dvou kinosálech: v pražském kině Edison Filmhub a brněnském Kině Art.

V červenci si nejen Norsko připomene smutné výročí masakru, který se 22. července 2011 odehrál během letního tábora sociálnědemokratické mládeže na ostrově Utøya. Útok prostřednictvím jediného dlouhého záběru zachycuje film režiséra Erika Poppeho, který sleduje mladou Kaju snažící se bezhlavé střílení přežít a zároveň najít v chaosu a panice svou mladší sestru. Snímek vznikl na základě reálných svědectví, jeho scénář je založen na podrobných rozhovorech s přeživšími a události popisuje z jejich perspektivy.

Tato tragédie otřásla norskou společností a reakce různých tvůrců na sebe nenechala dlouho čekat. Lektorský úvod nordistek Jitky Jindřiškové (Praha) a Evy Dohnálkové (Brno) představí další umělecká, zejména literární zpracování událostí, dostupná také v českém překladu, která můžou poskytnout širší kontext a hlubší pochopení toho, jaký měl útok na Utøye na norskou společnost dopad.

UTØYA, 22. ČERVENCE (Utøya, 22. juli, Norsko, 2018, 92 min)

Vstupné: 155 Kč (Praha); 110/90* Kč (Brno)
Rezervace vstupenek na edisonfilmhub.cz a kinoart.cz.

*Zvýhodněné vstupné platí pro členy Skandinávského domu.

#ReadNordicFilm

Adaptace knižních předloh či biografie literárně činných osobností jsou na Severu mezi filmaři nesmírně oblíbené. Nový cyklus mimo jiné ukáže, jak k těmto výzvám tvůrci přistupují. Promítání bude probíhat jednou měsíčně v kině Edison (a v regionálních kinech) anebo ve virtuálním kinosále. Prostřednictvím lektorských úvodů představíme kromě samotného snímku a jeho autorů související knižní tituly a zasadíme je do kontextu severské literatury i dané národní kinematografie. Kromě upozornění na knihy dostupné v češtině se širší veřejnost seznámí také s díly, která do češtiny (zatím) přeložena nebyla.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci svého dlouhodobého projektu Severská literatura v srdci Evropy.