Grónsko bez nánosu klišé
Grónsko, největší ostrov na světě, je součástí Dánska už po staletí. Dříve kolonie, nyní autonomní území obývané národem, který pokukuje po nezávislosti. Složitý vztah Grónska a Dánska ovlivňuje nejen grónská ekonomická závislost na Dánsku a dánské členství v Severoatlantické alianci, ale také řada předsudků a stereotypů. Z našich médií se o Grónsku dozvídáme jen sporadicky, stejně tak tam běžně necestujeme a grónských knih, filmů či hudby se k nám stále dostává pomálu. Jaké ale je Grónsko a jací jsou tamní obyvatelé?
Dokumentární film dánského režiséra Lasseho Laua dává prostor hlasům místních obyvatel, ať už mají na srdci cokoliv, a zároveň tichu dlouhých záběrů na majestátní grónskou krajinu. Nechybí ani grónský rap, prase na kolečkách a další možná překvapivé, ale zcela autentické záběry ze země, o které každý slyšel, ale jen málokdo zvenčí ji skutečně zná.
V rámci festivalu Dny Severu 2024 zveme na dánsko-grónský dokumentární film
ŠŤASTNÁ ZEMĚ (Lykkelænder, Dánsko/Grónsko, 2018, 72 min)
Režie: Lasse Lau
Účinkují: Aannguaq René J. Hansen, Angunnguaq Larsen, Varna Marianne Nielsen, Vivi Nielsen, Nukâka
Film Šťastná země se publiku poprvé představil v roce 2018 na mezinárodním dokumentárním festivalu v Kodani CPH:DOX, kde získal cenu NORDIC:DOX pro nejlepší severský dokumentární a umělecký film. Byl oceněn také na filmových festivalech v Bergenu a Hamburku. Režisér Lasse Lau se ve své tvorbě často zamýšlí nad „prostorovým rozměrem moci“, vztah mezi Grónskem a Dánskem pak popisuje jako plný fantazie a mýtů – a právě tyto mýty se ve filmu Šťastná země dle svých slov pokouší nabourávat.
Promítání bude předcházet úvod Zdeňka Lyčky o grónsko-dánských vztazích a o grónské kultuře.
V původním znění s českými titulky.
Vstupné: 159 Kč; v předprodeji na evald.cz
Pořádá Skandinávský dům ve spolupráci s Kinem Evald, distribuční společností CinemArt a produkční společností Kran Film Collective a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.
Obrázky – zdroj: filmcentralen.dk