Promítání filmu Uuno Turhapuro slouží v armádě

Skandinávský dům v rámci přehlídky Severské kultovní filmy uvádí finský film

UUNO TURHAPURO SLOUŽÍ V ARMÁDĚ (Uuno Turhapuro armeijan leivissä, Finsko, 1984, 107 min)

Režie: Ere Kokkonen
Hrají: Vesa-Matti Loiri, Marjatta Raita, Tapio Hämäläinen, Marita Nordberg
Stránka filmu na ČSFD

Češi mají Slunce seno, Finové Uuna Turhapura. Komedie natolik bláznivě ztřeštěné a zároveň tak rozkošně trapné, až divák netuší, má-li se u nich ještě vůbec smát. Kdo neviděl, nepochopí. Finům se šílené komedie líbily natolik, že během let 1973–2004 vzniklo filmů o Uunovi celkem devatenáct. Hlavní postava v nich střídá různá povolání od řezníka, číšníka a profesora botaniky přes tajného agenta až k finskému prezidentovi, navštěvuje různé země a především zažívá bizarní dobrodružství, jež jsou jedním nekonečným sledem absolutně nepředvídatelných nehod, náhod a událostí.

Snímek Uuno Turhapuro slouží v armádě je v rámci celé série devátý v pořadí a divácky ze všech nejúspěšnější i nejlépe hodnocený. Uuno v něm nastupuje základní vojenskou službu, od které ho nezprostí ani jeho tchán – finský ministr obrany. Ten je naopak rád, že se na chvíli svého bláznivého zetě zbaví. Uunova vojenská kariéra díky blízkému příbuzenskému vztahu s ministrem stoupá strmě vzhůru a finskou armádu čeká nejedno nemilé překvapení, ne-li katastrofa.

Za vznikem bláznivé postavy stál komik, herec a režisér Spede Pasanen, který napsal i většinu scénářů. Hlavní postavu ve všech filmech o Uunovi Turhapurovi nezapomenutelně ztvárnil Vesa-Matti Loiri, a přestože již od dětství účinkoval v mnoha umělecky daleko hodnotnějších snímcích (Chlapci, Doba železná, Cesta na sever), pro Finy zůstává již navždy neodmyslitelně spojen především s rolí Uuna.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 110 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz..