Pietari Inkinen & symfonie Jeana Sibelia Kullervo

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem uvede chorální symfonii Kullervo Jeana Sibelia. Zatímco u nás toto dílo zazní poprvé v historii, na Skandinávském poloostrově je natolik známé, že je vhodné pro oslavení stého výročí nezávislosti Finska! Nejen proto přijedou do Prahy finští sólisté a monumentální finsko-český sbor čítající asi 60 mužských hlasů, členů Kühnova sboru a Helsinského polytechnického sboru. Finsko-česká spolupráce sborů je jedinečnou příležitostí pro české publikum, Sibeliovo dílo si totiž zaslouží uvedení v originálním jazyce. Koncerty se uskuteční ve středu 18. 10. a čtvrtek 19. 10. ve Smetanově síni Obecního domu.

Dirigent Pietari Inkinen připomněl ještě jedno výročí, se kterým je koncert spojený, a sice 125 let od kompozice tohoto legendárního díla. Podle něj jde o „velmi silnou skladbu, kterou lze ve střední Evropě málokde slyšet naživo.“ Sibeliova hudba evokuje kraj tisíců jezer, hustých lesů, mlžných mokřadů a mytologických postav s drsnými, ale uchvacujícími příběhy, jakým je i život mladého chlapce Kullerva z eposu Kalevala. Přestože jeho bájný příběh končí tragicky, symfonie je plná půvabných melodií, které navíc v podání finských sólistů Jormy Kalerva Hynninena (baryton) a Johanny Rusanen (soprán) a Helsinského polytechnického sboru zazní s autenticky mystickou atmosférou Severu.

Před čtvrtečním koncertem proběhne setkání s umělci v Cukrárně Obecního domu od 18,15 hodin. Záštitu nad koncertem převzala J. E. Helena Tuuri, velvyslankyně Finské republiky v České republice.

JEAN SIBELIUS Kullervo, chorální symfonie op. 7 (česká premiéra)

Jorma Kalervo HYNNINEN | Kullervo (baryton)
Johanna RUSANEN | Kullervova sestra (soprán)

HELSINSKÝ POLYTECHNICKÝ SBOR
Saara AITTAKUMPU | sbormistryně

KÜHNŮV SMÍŠENÝ SBOR (mužská část)
Marek VORLÍČEK | sbormistr

SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pietari INKINEN | dirigent

Více informací na www.fok.cz.

Zdroj obrázku: www.fok.cz.