Paal-Helge Haugen

Dne 26. dubna 1945 se v malém městečku v Setesdalu na jihu Norska narodil spisovatel, dramatik a básník Paal-Helge Haugen, který neodmyslitelně patří k předním norským autorům a který píše svá díla v menšinové variantě norštiny, v nynorsk.

Paal-Helge studoval medicínu na univerzitě v Oslu a také filmová a divadelní studia v USA. Ve dvaceti letech se stal členem redakce norského literárního časopisu Profil, kde působil aktivně pouze dva roky. Kromě toho v roce 1965 napsal a publikoval svoji první sbírku básní haiku Blad frå ein austleg hage (List z východní zahrady). Od roku 1973 do roku 1978 vyučoval filmové a tvůrčí psaní. Vedle těchto aktivit dál psal, spolupracoval s mnoha umělci a byl předsedou literárních a filmových spolků a organizací.

Práce Paala-Helgeho byla mnohokrát oceněna literárními cenami a sám král Harald V. mu za zásluhy v oblasti norské literatury a kulturního života udělil rytířský titul prvního stupně Řádu Svatého Olava.

Několik jeho děl bylo přeloženo do češtiny, například román Anne z roku 1968 a tři jeho básnické sbírky, které byly vydány v jednom svazku i samostatně.

 

Autorka článku: Adéla Šímová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: aasentunet.no