Norský korunní princ Haakon, celým jménem Haakon Magnus, se narodil 20. července 1973 (norsky Kronprins Haakons fødselsdag). Haakon je jediný syn současného krále Haralda a královny Sonji, ale má ještě starší sestru Märthu Louise. Korunním princem se stal po nástupu otce na trůn roku 1991. Až se Haakon stane králem, bude jeho jméno Haakon VIII. V roce 1990 byla změněna pravidla nástupnictví na norský trůn, a tak se od té doby následníkem trůnu stane prvorozené dítě bez ohledu na pohlaví. Změna ale neplatila retroaktivně (na rozdíl od sousedního Švédska), následnicí se tedy nestala Märtha Louise, ale zůstal jím Haakon.
V srpnu roku 2001 si princ vzal za ženu Mette-Marit Tjessem Høiby, svobodnou matku a ženu neurozeného původu s divokou minulostí, což v královské rodině (kriticky se k výběru prince Haakona vyjádřila např. jeho teta princezna Ragnhild) i mezi Nory vzbudilo rozruch a vyvolalo otázky, zda bude Mette-Marit vhodnou manželkou korunního prince a budoucí královnou. Haakon s ní má dvě děti (princeznu Ingrid Alexandru, nar. 2004, po otci druhou v linii nástupnictví na norský trůn, a prince Sverreho Magnuse, nar. 2005), které vychovávají spolu s manželčiným synem Mariusem (nar. 1997) z předchozího vztahu.
Princ Haakon studoval na vysokých školách v USA, Londýně a v Norsku, kde získal tituly z politologie a mezinárodního obchodu. Má také vojenské vzdělání a výcvik u námořnictva. Když jeho otec nemohl kvůli nemoci vykonávat své povinnosti, vedl zemi Haakon.
Ve volném čase se princ zajímá o sport (zúčastnil se zahájení zimní olympiády v norském Lillehammeru v roce 1994), zejména windsurfing, o hudbu a kulturní záležitosti obecně. Haakon je patronem několika organizací a věnuje se charitativní činnosti. U příležitosti svatby založil s manželkou Dobročinnou nadaci korunního prince a korunní princezny (Kronprinsparets humanitære fond) a následně poprosili svatebčany, aby místo svatebních darů finančně přispěli na konto nadace. Z vybrané částky fond financuje projekty v Norsku i v zahraničí. V Norsku se zaměřuje na zlepšování životních podmínek dětí a mladistvých a v zahraničí na rozvoj lékařské péče a vzdělání.
Korunní princ Haakon je držitelem mnoha norských i mezinárodních státních vyznamenání, např. Královského norského řádu svatého Olava (Den Kongelige Norske St. Olavs Orden), dánského Řádu slona (Elefantordenen), finského Řádu bílé růže (Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunta) nebo nejvyššího švédského Řádu Serafínů (Serafimerorden).
Autorka článku: Iva Doušová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: nrk.no