Norská královna Sonja

Její Veličenstvo královna Sonja slaví dnes narozeniny (norsky H.M. Dronning Sonjas fødselsdag). Narodila se 4. července 1937 v Oslu jako dcera Karla a Dagny (rozené Ulrichsenové) Haraldsenových. Vyučila se švadlenou a dámskou krejčí a poté jela studovat do švýcarského Lausanne na École Professionelle des Jeunes Filles. Po těchto studiích se vrátila do Norska, kde na univerzitě v Oslu získala vysokoškolský titul (francouzština, angličtina a dějiny umění).

V roce 1959 se Sonja seznámila s korunním princem Haraldem. Museli však čekat celých devět let, než bylo jejich manželství oficiálně schváleno, jelikož Sonja nebyla šlechtického původu, a tak musel král Olav V. konzultovat celou záležitost s vládou. Po devítiletém vztahu se pár nakonec v roce 1968 zasnoubil a 29. srpna 1968 proběhla v katedrále v Oslu jejich svatba.

V roce 1971 porodila Sonja své první dítě, dceru Märthu Louise, a o dva roky později se jí pak narodil syn Haakon Magnus, který je nyní korunním princem Norska. Po smrti Olava V. (1991) byl korunován její muž Harald V. a Sonja se tedy stala norskou královnou. Královna Sonja se často věnuje kultuře, dobročinným akcím, umění, církevním činnostem a pochopitelně také svým vnoučatům.

 

Autor článku: Lukáš Košner, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: tv2.no