NORDFEST: Cestovatelská přednáška #balticroadtrip – historky z Pobaltí

„Vnučka jede na dovolenou do Sovětského svazu. Ale prý se tomu teď říká Pobaltí.“

Finštinářka Ema Stašová trpí na Pobaltí. Tak dlouho hučela, až si v létě vydupala šetnáctidenní baltský roadtrip. To byl odvážný počin hned ze dvou důvodů. Za prvé, do hotového řidičáku jí tehdy chyběly dvě jízdy, takže těch pěkných pár tisíc kilometrů musel kompletně odřídit druhý člen expedice, což jej pramálo potěšilo. Za druhé, zmíněný člen, nyní pasovaný na osobního řidiče, se na expedicích zpravidla dožaduje vysokohorské turistiky. Nejvyšší vrchol Pobaltí, estonský Suur Munamägi, však měří pouhých 318 metrů nad mořem.

A jaké byly nejvyšší body samotné výpravy? O pobaltské historky nebude nouze. Veselá cestovatelská přednáška vás zavede jak do výstavních velkoměst, tak do panenské přírody i na bezútěšnou periferii, kde se dodnes prohánějí duchové sovětské éry. Monumentální řeky, zenové zahrádky Baltského moře, utajené jaderné základny, písečné duny, borůvkové pláže, opuštěné zbořeniny, základy pobaltštiny, zubři, čápi a kopr, spousta kopru. To vše vměstnáno do šedesáti minut a doplněno bohatým obrazovým materiálem. Tere tulemast!

Přednáší Ema Stašová ze Skandinávského domu.

Vstup volný.

Cestovatelská přednáška o Pobaltí zahájí festival NORDFEST, který od 1. do 6. prosince 2é17 pořádají Komorní kino Evald, produkční společnost CinemArt a Skandinávský dům.

Foto: Ema Stašová