NORDFEST: Best of Severské kraťasy

V červnu 2016 uvedl Skandinávský dům druhý ročník populární přehlídky Severské kraťasy. Nyní v rámci festivalu NORDFEST podruhé vybíráme to nejlepší, po jednom snímku z každé země, s bonusovým příběhem inspirovaným kulturou původních obyvatel severní Evropy Sámů.

PÁSMO SEVERSKÝCH KRÁTKÝCH FILMŮ (73 min)

Zavřené oči (Lukkede øjne, K. Lumer-Klabbers, 2014, 9 min)
Je třeba zabít Zakariassena (Zakariassen må dø, M. Pettersen, 2011, 23 min)
Novinový proud (Sanomavirta, Tuuli Gröhn, Salla Vapaavuori, Santtu Toivola, Jonna Kuittinen, 2015, 8 min)
Krev a mléko (Milk and Blood, M. Englmair, 2014, 10 min)
Sáiva (T. Synnevåg, 2009, 9 min)
Řezníkův valčík (Slaktarens vals, A. Zackrisson, 2014, 14 min)

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.evald.cz

ANOTACE K JEDNOTLIVÝM FILMŮM:

Zavřené oči (Lukkede øjne, 2014, režie Kerren Lumer-Klabbers) / ČSFD

Žena se zoufale snaží utéct před skutečností, že její manžel je vážně nemocný. Poklidné ráno se dopisem z nemocnice mění v chaotickou změť vzpomínek na šťastnější chvíle a někdejší představy, tolik vzdálené od drsné reality. Nakonec je ale žena nucena si připustit nevyhnutelné a podívat se realitě do očí.

lukkedeojne

Je třeba zabít Zakariassena (Zakariassen må dø, 2011, režie Magne Pettersen) / ČSFD

Tato černočerná komedie vypráví o muži, kterého všichni kolem nesnášejí nebo ho alespoň hodně nemají rádi – od manželky, přes známé až po podřízené v práci. Zakariassenovi se ale taky často nedaří, až by ho divák politoval. Okolí je ale jiného názoru a v továrně na zpracování lososů, kterou Zakariassen provozuje, už se schyluje k rozhodujícímu úderu. V hlavní roli se představí hojně obsazovaný, (nejen) seriálový herec Hallvard Holmen.

zakariassen

Novinový proud (Sanomavirta, 2015, režie Tuuli Gröhn, Salla Vapaavuori, Santtu Toivola, Jonna Kuittinen) / ČSFD

Animace objektů ležících na stole, v jejímž centru je postupná proměna jednoho novinového výtisku. Promluvy novinářů začínají na papíře ožívat a obsahy titulků zbavené psané podoby se hlásí ke slovu prostřednictvím pohyblivých obrazů.

sanomavirta

 Krev a mléko (Milk and Blood, 2014, režie Markus Englmair, 10 min) / ČSFD

Otec se synem společně hospodaří na mléčné farmě, ale příliš v lásce se nemají. Jednoho dne se v kravíně přihodí menší nehoda, která rozbouří dlouho potlačované city.

krev a mleko

Sáiva (2009, režie Tuva Synnevåg, 9 min) / ČSFD

Původními obyvateli Skandinávie jsou Sámové. Toto ugrofinské etnikum se pyšní svébytnou kulturou, která se od té germánsko-severské v mnohém odlišuje. Snímek se odehrává v sámské mytologické krajině a lyrickým obrazem beze slov vypráví o dívce, která hledá svého mrtvého milého. Animace využívá typických sámských motivů, jimiž jsou například symboly ze sámských tradičních bubínků. Sáiva v sámštině znamená jezero s dvojitým dnem, které v dřívějších dobách představovalo spojení se světem mrtvých.

Řezníkův valčík (Slaktarens vals, 2014,  režie Anna Zackrisson) / ČSFD

Snímek se odehrává během jednoho dne ve Švédsku. Od rozbřesku ve Västerviku do západu slunce ve Stockholmu sledujeme několik různých postav a střípky jejich každodenního života. Tyto střípky dohromady vytváří celistvý obraz Švédska v roce 2014. Řezníkův valčík je příběh o samotě a touze po lidském sblížení.

Reznikuv valcik