DJ Matoma – Nor, který dělá veselou hudbu

DJ Matoma se v pátek 1. února 2019 po téměř dvou letech představil pražskému publiku v klubu Roxy, kde taneční parket rozvášnil zvukem tropical house. Koncert byl nabitý pozitivními vlnami a láskou. V prostoru klubu nebyla snad jediná částice, která by se nenechala naladit na jeho tropickou a sluncem zalitou strunu,“ říká spolupracovnice Skandinávského domu Denisa Witoszova, která s umělcem pořídila následující rozhovor.

Jak byste popsal svou hudbu a jaké pocity chcete posluchačům navodit? Vaše písně jsou totiž veselé, hravé a otevřené, což je pro severskou většinou melancholickou hudbu dost netypické.

Mým cílem je propojit pocity skrze hudbu. Chci dělat veselou hudbu a snažím se tím lidi učinit šťastnými. Do své tvorby často zapojuji i nějaký odkaz, díky němuž se lidé mohou s hudbou identifikovat. Všechny mé písně vycházejí ze sta procent z mého nitra. Když tvořím, tak vždy je v tom, jak se cítím a jak jsem propojen se světem. Dávám do hudby své niterné pocity.

Hudebníci, ať vědomě, či podvědomě vždy na někoho navazují. Prozradíte nám vaše inspirační zdroje?

Inspiruji mě mladí a talentovaní umělci či textaři, které často potkávám při nahrávání ve studiu. Ale mou největší múzou a inspirací, tím, co mě zkrátka nutí tvořit, je cestování, poznávání nových lidí a kultur. Norsko je krásná země, kam se rád vracím a zpracovávám vše, co jsem do sebe během cestování vstřebal. Všechny zážitky, podněty, impulsy pak pečlivě vkládám do své tvorby. Tvořím, poznávám, zkoumám jednotlivé zvuky a melodie ve svém podkrovním studiu s šálkem dobré kávy nebo s vychlazeným pivem.  

Kdo vás vlastně zasvětil do tajů hudby?

Můj bratr, když mi bylo pět let, hrával totiž všechny žánry a písně. A já jako mladší bratr jsem k němu pochopitelně vzhlížel a chtěl být jako on.

Kdy jste se naplno rozhodl, že se budete věnovat právě hudbě?

Po ukončení bakalářského studia v oboru hudební technologie na univerzitě v Trondheimu. Na škole jsem dělal DJe a během té doby jsem vytvořil řadu remixů, do světa jsem ale ještě žádnou díru neudělal. Nebyl jsem zkrátka napojen na správné umělecké sítě. Tvořil jsem remixy, audio nahrávky, které se nijak zvlášť nešířily. Takže jsem pak o to víc chtěl prokázat svůj talent.

Jak jste prorazil?

Když jsem své nahrávky uveřejnil na SoundCloudu, úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Najednou se mi dostalo mezinárodní pozornosti. V roce 2014 jsem se registroval do americké agentury APA, což je jedna z největších diverzifikovaných talentových agentur v Los Angeles, a vyjel jsem na svou první světovou tour. A to bylo jasné znamení, že jsem na správně cestě. Tehdy jsem svůj život zasvětil hudbě naplno.

Co vás kromě hudby baví?

Jídlo, poznávání světa a kultury. Zbožňuji cestování a objevování nových míst je mou vášní.

DJ MATOMA, vlastním jménem Tom Stræte Lagergren, se narodil 29. května 1991 v Kongsvingeru na jihovýchodě Norska. Jeho hudebním vzorem je Notorious B.I.G. a jako DJ by jednou rád spolupracoval s Willem Smithem.

Autorka: Denisa Witoszova
Foto: archiv DJe Matomy