Ville Valo & Agents – Paratiisi

Přestože finská kapela HIM ukončila v roce 2017 svou činnost, její členové se do hudebního důchodu neodebrali. Kytarista Mikko „Linde“ Lindström a bubeník Mika „Gas“ Karppinen založili rockovou kapelu Flat Earth, klávesista Janne „Burton“ Puurtinen se stal členem sámského etno kvarteta Solju a zpěvák Ville Valo se rozhodl navázat na svou dřívější krátkodobou spolupráci s kapelou Agents, která v minulosti doprovázela velkého (a předčasně zesnulého) finského písničkáře Rauliho „Baddinga“ Somerjokiho (1947-1987).

Projekt Ville Valo & Agents zatím vydal dva singly: Orpolapsi kiurun (Osiřelý skřivánek) a Ikkunaprinsessa (Princezna za oknem) z eponymní desky, která vyjde v polovině února 2019 a bude obsahovat jak předělávky Baddingových největších hitů, tak dosud nevydané skladby z písničkářova nedávno objeveného demo archivu. V březnu 2019 Ville Valo & Agents vyjedou na turné po Finsku, které bude trvat až do konce srpna (a v tuto chvíli už je s výjimkou letních festivalů téměř vyprodané).

Několik písní z chystané desky představili Ville Valo & Agents na předávání finských hudebních cen Emma Gaala. Poslechněte si v jejich podání šlágr Paratiisi (Ráj), asi nejslavnější Baddingovu píseň, kterou můžete znát i z filmu Miky Kaurismäkiho Vyvrhelové (Arvottomat, 1982). Villemu Valovi s kapelou se podařilo roztančit celý sál plný finských hudebníků a také na sociálních sítích se strhla lavina nadšených komentářů. Jak se finský šlágr v novém kabátku líbí vám?

Autorka článku: Ema Stašová, Skandinávský dům

Zdroj obrázku: https://www.villevaloitaly.com/