Neznámý Ingmar Bergman: Trespassing Bergman s Hynkem Pallasem

V dokumentu Trespassing Bergman reflektují významní světoví režiséři a herci (Wes Anderson, Holly Hunter, Lars von Trier, Woody Allen, Martin Scorsese) tvorbu švédského režiséra Ingmara Bergmana. Prozkoumávají režisérův dům na ostrově Fårö v Baltském moři a reflektují jeho bohatou filmovou tvorbu i to, jak je jeho filmy zasáhly a umělecky inspirovaly. Většina z režisérů, kteří v dokumentu vystupují, Bergmana ctí jako velikána, nicméně někteří jsou i velmi kritičtí, díky čemuž se nejedná jen o adorující obraz filmového dědictví Ingmara Bergmana. Ve snímku se objevuje také několik lokalit známých z Bergmanových filmů, například z natáčení legendární Sedmé pečetě v hlavní roli s Maxem von Sydow.

TRESPASSING BERGMAN (Švédsko 2013, r. Jane Magnusson, Hynek Pallas, 107 min)

Po filmu bude následovat diskuze s režisérem Hynkem Pallasem, filmovým kritikem a novinářem českého původu žijícím ve Švédsku. Jaký Bergmanův film utkvěl Pallasovi nejvíce v paměti a co ho přimělo pustit se do natáčení dokumentu? Jaký postoj zaujímají k Bergmanovi běžní Švédové? Jak Bergmanovu filmovou tvorbu ovlivňovala práce divadelního režiséra a scénáristy? Čím nás Bergmanovy filmy a texty mohou dnes inspirovat? My se sice budeme ptát, ale ani vy se nebojte klást zvídavé otázky. Moderuje Ladislav Babuščák.

Film promítneme v originále s českými titulky.
Diskuze proběhne v českém jazyce.

Vstupné: 120 Kč
Rezervace vstupenek na www.kinoatlas.cz.

Akci pořádá Skandinávský dům v rámci minifestivalu Neznámý Ingmar Bergman, který je součástí českých oslav Bergmanova životního jubilea Bergman100. Film promítáme 5. 6. 2018 také v Brně.

Filmový kritik, novinář a režisér Hynek Pallas (1975) se narodil v Praze, jeho rodina ale v 70. letech emigrovala do Švédska. Pallas svou kariéru filmového kritika zahájil spoluprací s časopisem Ingmar. Podílel se rovněž na vzniku dokumentární série Bergmans video. Hynek Pallas patří k nejuznávanějším švédským novinářům a působí mimo jiné jako novinářská spojka mezi Českem a Švédskem. V roce 2016 mu ve Švédsku vyšla kniha Nepřizpůsobiví občané – historie pronásledování Romů v Čechách.

Akce se koná ve spolupráci s Kinem Atlas, společností CinemArt, Švédským filmovým institutem a Švédským institutem, a to za finanční podpory Velvyslanectví Švédska, Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hl. m. Prahy.