Na vikinské vlně v Praze

Beseda se spisovateli: Tore Kvæven a Martin Jensen

Máte rádi historické romány, dobrodružné příběhy, napínavé thrillery či detektivní zápletky?

Srdečně zveme na besedu se dvěma severskými spisovateli, jejichž knihy nabízejí vše výše uvedené. Spolu s románem Drsný je zákon mé země od norského spisovatele Toreho Kvævena vyplujeme na lodi zvané Rosomák na dobrodružnou výpravu do nitra Afriky, kde obstojí jen hrstka nemilosrdných válečníků. Spolu s detektivkami Královi psi, KřivopřísežníkSedlákův soud od dánského spisovatele Martina Jensena se zase vydáme do Anglie, kde se vlády ujal mladý vikinský král Knut. Autoři na besedě popovídají nejen o svých knihách, ale také o době, do které své knihy zasadili.

Besedu moderuje překladatelka a odbornice na staroseverskou literaturu Marie Novotná.

Na příchozí čeká welcome medovina. Po akci jsou všichni srdečně zváni na malé severské občerstvení, které dodala mj. dánská firma Tiger Česká republika.

Norsky a dánsky, tlumočeno do češtiny.
Vstup volný.

Martin JensenTore Kvaeven

Tore Kvæven (nar. 1969) je norský spisovatel, původním povoláním učitel historie z malé osady uprostřed norských hor. Své hluboké znalosti o středověku využil při psaní své debutové knihy Drsný je zákon mé země (Hard er mitt lands lov, 2011, česky 2015). Do detailů v ní vylíčil svět vikingů, který konfrontuje s římskou, křesťanskou a africkou kulturou. V roce 2013 vydal dětskou knížku Kameljegeren (Lovec velbloudů).

Martin Jensen (nar. 1946) je dánský autor, který napsal více než 20 knih. Jeho dílo zahrnuje současné i historické romány. Mezinárodní úspěch zaznamenal díky své knize Královi psi (Kongens hunde, 2010, česky 2013), první ze série o bývalém mnichovi Winstonovi a mladém svůdci Halfdanovi. Ve svých knihách tematizuje moc a bezmoc a povinnost člověka jít vstříc svému poslání. Ve volném čase rád rybaří. Je také vášnivým houbařem.

Setkání se spisovateli v rámci literární kampaně #ReadNordic  pořádá Norské a Dánské velvyslanectví v Praze, Skandinávský dům a Studentský klub Celetná. Akci podpořily Severský kulturní fond a Dánský umělecký fond.