Na vikinské vlně v Plzni

Beseda se spisovateli: Tore Kvæven a Martin Jensen

Máte rádi historické romány, dobrodružné příběhy, napínavé thrillery či detektivní zápletky?

Srdečně zveme na besedu se dvěma severskými spisovateli, jejichž knihy nabízejí vše výše uvedené. Spolu s románem Drsný je zákon mé země od norského spisovatele Toreho Kvævena vyplujeme na lodi zvané Rosomák na dobrodružnou výpravu do nitra Afriky, kde obstojí jen hrstka nemilosrdných válečníků. Spolu s detektivkami Královi psi, KřivopřísežníkSedlákův soud od dánského spisovatele Martina Jensena se zase vydáme do Anglie, kde se vlády ujal mladý vikinský král Knut. Autoři na besedě popovídají nejen o svých knihách, ale také o době, do které své knihy zasadili.

Debatu s autory povede Stanislav Jurík, moderátor Českého rozhlasu Plzeň.

Na příchozí čeká welcome medovina. Po akci jsou všichni srdečně zváni na malé severské občerstvení, které dodala dánská firma Tiger Česká republika.

Norsky a dánsky, tlumočeno do češtiny.
Vstup volný.

Martin JensenTore Kvaeven

Tore Kvæven (nar. 1969) je norský spisovatel, původním povoláním učitel historie z malé osady uprostřed norských hor. Své hluboké znalosti o středověku využil při psaní své debutové knihy Drsný je zákon mé země (Hard er mitt lands lov, 2011, česky 2015). Do detailů v ní vylíčil svět vikingů, který konfrontuje s římskou, křesťanskou a africkou kulturou. V roce 2013 vydal dětskou knížku Kameljegeren (Lovec velbloudů).

Martin Jensen (nar. 1946) je dánský autor, který napsal více než 20 knih. Jeho dílo zahrnuje současné i historické romány. Mezinárodní úspěch zaznamenal díky své knize Královi psi (Kongens hunde, 2010, česky 2013), první ze série o bývalém mnichovi Winstonovi a mladém svůdci Halfdanovi. Ve svých knihách tematizuje moc a bezmoc a povinnost člověka jít vstříc svému poslání. Ve volném čase rád rybaří. Je také vášnivým houbařem.

Setkání se spisovateli v rámci literární kampaně #ReadNordic a projektu Meeting Literature pořádá Norské a Dánské velvyslanectví v Praze, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje a Skandinávský dům. Akci podpořily Severský kulturní fond a Dánský umělecký fond.