Minirecenze: Zde Harold

Když jdete na severskou komedii, tak nejspíš stejně čekáte, že humor bude spíše černý a doplněný spoustou absurdních situací. To norský film Zde Harold (Her er Harold) splňuje beze zbytku, a jak dokázaly salvy smíchu v sále, není toto pojetí humoru vůbec cizí ani českým divákům.

Hlavním hrdinou filmu je prodejce nábytku Harolda (Bjørn Sundquist), který po čtyřiceti letech  úspěšného podnikání zkrachoval, když vedle jeho podniku vyrostl obchodní dům řetězce IKEA, jehož cenám nemůže Haroldův poctivý norský nábytek konkurovat. Harold nejen, že se musí z obchodu vystěhovat, navíc už nezvládá péči o manželku Marny (Grethe Selius), která zřejmě trpí Alzheimerovou chorobou, a jak říká Harold: „Marny dodržela, co mi řekla. Raději umřela, než aby byla v pečovateláku.“ Po té co přišel o podnik i manželku, uvažuje Harold o sebevraždě, nakonec se ale rozhodne elegantně vyřešit všechny své problémy tak, že obchod zapálí a vypraví se do Švédska unést Ingvara Kamprada (Björn Granath), samotného zakladatele IKEA, který mu všechny jeho potíže způsobil. Kamprada ve švédském městečku Älmhult opravdu potká, toho ale k Haroldově překvapení přepadení nadchne…

Harold 2

Sledujeme mix tragikomedie a bizarní road movie, při které se Harold zastavuje u svého syna Jana, z něhož se stal věčně opilý bulvární novinář posedlý zbraněmi (a který žije v bytě vybaveném kompletně z IKEA), potkává také mladou dívku Ebbu, vyčerpanou péčí o matku, kdysi slavnou gymnastku a dnes osamělou alkoholičku. Komedie je postavená především na skvělých hereckých výkonech Bjørna Sundquista v roli Harolda a Björna Granatha jako Ingvara Kamprada, kteří svým vynikajícím hereckým projevem a vtipem zachraňují i jinak zdlouhavé pasáže. Film se ale občas patetickým místům nevyhne (týká se zejména scény, kdy je Harold na návštěvě u Jana a jeho rodiny) a téměř devadesátiminutová stopáž je na nepříliš gradující příběh přece jen lehce předimenzovaná. Za pohled na Ingvara Kamprada usínajícího ve vzorové ložnici IKEA to ale stojí.