Lilla Namo – Ny bil

Rapperka Lilla Namo, vlastním jménem Namo Marouf, na švédské hip hopové scéně prorazila v roce 2012 singlem Haffa Guzz. Její hudba by se dala popsat jako hip hop s příměsí elektra. Ve svých textech, psaných často slangem stockholmských předměstí, popisuje mimo jiné život marginalizovaných mladých potomků přistěhovalců, ale i vlastní pocity z toho, jaké to je být ženou v tradičně “mužském byznysu“ (,,Říkej mi malá, ale já se cítím velká“, jak zpívá v nejnovějším singlu).

Nezřídka také ironizuje stereotypní představy o přistěhovalcích, zároveň je patrná i její inspirace vizuální kulturou vlastních předků. Ona sama přitom má od tradiční představy muslimky hodně daleko. Namo se kromě hudby věnuje i studiu inženýrství na prestižní Kungliga Tekniska Högskolan ve Stockholmu a spolu se svojí sestrou vlastní a vede úspěšné nehtové studio. Angažuje se také v otázkách Středního Východu. V roce 2014 dala na podporu kurdských vojáků bojujících proti Islámskému státu na hranicích se Sýrií vytisknout trička s nápisem “Peshmerga“. Výtažek z prodeje půjde na podporu rodin vojáků padlých v boji.

V roce 2014 získala Lilla Namo prestižní cenu P3 Guldgalan v kategorii Nováček roku. Její nejnovější singl Ny bil byl z části natočen v Kurdistánu.

Autorka článku: Dominika Wittenberg Gašparová

 

Zdroje: wikipedia.se, nojesguiden.se, youtube.com