Krátké filmy Katariiny Lillqvist

V rámci Mezinárodního festivalu krátkých filmů BRNO16 uvede Skandinávský dům ve spolupráci s kinem Art pásmo loutkových filmů finské režisérky Katariiny Lillqvist. Večerní program nabídne krátkou retrospektivu této oceňované tvůrkyně, které bude předcházet lektorský úvod.

PROGRAM VEČERA (cca. 80 min)

Lektorský úvod Karolíny Stehlíkové

Rádio Dolores (18 min, 2017, finské znění, české titulky) – do každodenního života ve finské továrně na boty ve 30. letech minulého století vstupují dobrodružné příběhy o povstalcích z kotelny, ilegálním rádiovém vysílání a ševci zmizelém během španělské občanské války.

Dívka a voják (9 min, 1995, bez dialogů) – film na motivy staré lidové balady z finské občanské války o panně, která se vydá hledat svého ztraceného snoubence. Nalezne ho v lazaretu, kam už Smrt přišla plnit svůj neveselý úkol. Inspirací pro snímek byla též báseň Bertolda Brechta Legenda o mrtvém vojákovi.

Ochočený čáp (9 min, 1994, bez dialogů) – za soumraku se vetchý stařec, prodavač starých knih, vrací domů, kde ve strojovně výtahu nalezne obrovské bzučící vejce. V kramářově příbytku se krátce nato vylíhne malý čáp. Inspirováno textem Franze Kafky.

Xenie Petrohradská (28 min, 1999, finské znění, české titulky) – příběh známé pravoslavné světice, která se v 18. století dostává z nablýskaných petrohradských paláců až do bahna na dně Něvy.

Babybox (9 min, 2015, bez dialogů) – zoufalý pouliční muzikant se rozhodne vložit své dítě do babyboxu. Sociální drama se záhy obrací v neuvěřitelnou grotesku.

V původním znění s českými titulky.

Vstupné: 50 Kč / pásmo (300 Kč / celý festival)
Vstupenky lze zakoupit přes www.kinoart.cz.

Katariina Lillqvist je finská režisérka a scenáristka, která dlouhodobě žije a působí v České republice. Místní tradice animované tvorby jí učarovala natolik, že se zde rozhodla vystudovat a částečně sem i přesídlit. Nekonvenční loutkové filmy, které překračují hranice žánrů a budí vzrušené diskuse, točí od počátku 90. let. Za jednotlivé snímky i celou tvorbu posbírala celou řadu ocenění ve Finsku i na zahraničních festivalech. Jedním z nejvýznamnějších byl Stříbrný medvěd – Cena poroty za nejlepší krátkometrážní film na Berlinale 1996. Vedle loutkových filmů se věnuje i televizní a rozhlasové dokumentární tvorbě.

Akce se koná za finanční podpory statutárního města Brna.

Obrázky – zdroj: animuj.cz, cdn.yle.fi, turkuamk.fi, pbs.twimg.com