Jessikka Aro na Metronome festivalu

Novinářský inkubátor přiváží do Prahy finskou investigativní novinářku Jessikku Aro, expertku na ruskou dezinformační válku a autorku knihy Putinovi trollové. Vystoupí v sobotu, 24. června 2023 v 15:00 na Metronome festivalu. Následovat bude její autogramiáda.

Jessikka Aro popsala fungování petrohradské trollí továrny na dezinformace, kterou financoval ruský oligarcha blízký prezidentu Vladimiru Putinovi. Výsledky její žurnalistické práce vyústily v cílenou mstu. Aro se stala obětí pronásledování, kyberšikany a rozsáhlé dezinformační kampaně. Trollové pronikli do jejího soukromí, zveřejňovali na internetu její skutečné i zmanipulované fotky, pomluvy a dezinformace a vyhrožovali jí smrtí. Přesto se novinářka nevzdala a dál seznamuje svět s tím, jak daleko ruská informační agrese sahá a jak ničivá dokáže být. Soud v Helsinkách ji v roce 2018 ochránil, když oba prokremelské strůjce internetových útoků odsoudil k peněžité pokutě a podmíněným trestům. V knize Putinovi trollové líčí nejen svůj příběh, ale i známé případy kritiků dezinformačních aktivit, jako je finančník Bill Browder, který prosadil přijetí tzv. Magnitského zákona v různých zemích, či vyšetřovatel skupiny Bellingcat Eliot Higgins a mnoho dalších.

Více informací zde.

Koná se v rámci Metronome festivalu, jehož kompletní program naleznete zde. Na festivalu vystoupí i několik severských hudebních hvězd, mj. Aurora a Tove Lo.