Islandské odpoledne na festivalu Obzory

Objevte krásy vulkanického ostrava Islandu skrze hledáček filmové kamery. V rámci programu se také dozvíte praktické rady, kam vyrazit a zažít skutečný Island nezkažený turistickým ruchem.

Program:

Island I – ostrov plný divů

Petr Burian, majitel CK Periscope, která je už přes 20 let největším specialistou na zájezdy na Island na našem trhu, oslovil na podzim roku 2014 skvělého profesionála – kameramana Konstantina Karageorgieva – s myšlenkou natočit film o tomto pozoruhodném vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu. Dokument Island I, který následně vznikl a který vysílala i Česká televize, vzbudil u diváků zaslouženou pozornost a mnohé přivedl na myšlenku spatřit tohle jedinečné místo na vlastní oči.

Islandské treky a pěší výlety

Island, ostrov s jedinečnou a syrovou krajinou, ale také země s velkými rozmary počasí, kde ještě opravdu příroda vládne nad člověkem, začíná praskat pod nápory turistů. Ale pokud se vzdálíte od nejznámějších míst popisovaných ve všech průvodcích, nasadíte pohorky a batoh na záda a pokud navíc máte štěstí na počasí, můžete si užívat samoty, oddávat se jen svým myšlenkám, obdivovat krásu okolní přírody a plácat pixely vašich digitálních fotoaparátů.

Rozvoj turistiky má své negativní stránky, ale i ty pozitivní. A protože našinec na rozdíl od Japonců se rád vydává na pěší túry, ocení zvyšující se snahu Islanďanů o značení cest, vydávání map s vhodným měřítkem a průvodců s popisem zajímavých tras.

Vladislav Kalous nás prostřednictvím fotografií a vyprávění zavede nejen do míst přístupných autem nebo autobusem, ale i tam, kam se po silnici nedostanete, protože například oblast Hornstrandir v Západních fjordech je přístupná jenom lodí. Nabízí ale nádhernou krajinu pro pěší výlety – skalnaté útesy, vysoká sedla, široké zátoky, bystré potoky a říčky a samozřejmě i pravé islandské počasí. Pohoří Kerlingarfjöll v centrální části Islandu nemá pobřeží a s Hornstrandir má společné jen to islandské počasí. Dohromady je to krásná ukázka islandské rozmanitosti, kterou doplní několik dalších míst, kde sice už nebudete sami, ale která stojí za to navštívit: Landmannalaugar, Skaftafell, Jökullsarlón, ale i ostrov Drangey, jeskyně Íshellir a další.

Na začátku povídání dostanete přehled nejoblíbenějších islandských treků a míst s pěšími trasami, internetové odkazy, přehled vhodných map a k prodeji budou i průvodci a literatura s islandskou tématikou za zvýhodněné ceny. Nebudou chybět ani rady na vhodné oblečení a vybavení. Čas zbyde i na dotazy zájemců o cestu na Island.

Islandské odpoledne pro festival Obzory, který se koná ve dnech 12. a 13. listopadu, připravil Klub Islandských fanatiků.