Hans Fredrik Gude

Malíř Hans Fredrik Gude (1825–1903) byl bezesporu jedním z nejvýznamnějších norských romantiků, který se ve své tvorbě věnoval především krajinomalbě.

Narodil se v Kristianii, jak se tehdy jmenovalo Oslo. Už velmi brzy se u něho projevil malířský talent a tak se již ve dvanácti letech stal žákem dánsko-norského malíře Johannese Flintoea. O čtyři roky později odcestoval do Düsseldorfu, kde rok strávil soukromým studiem malby a poté pokračoval na výtvarné akademii. I po studiích působil v Düsseldorfu, ale také v Karlsruhe a posledních 20 let svého života strávil v Berlíně, kde i zemřel. Přesto se čas od času vracíval do Norska, kde namaloval své známé krajiny, některé ve spolupráci s Adolphem Tiedemandem.

Během života byla Gudemu udělena celá řada domácích i zahraničních ocenění, například Řád Svatého Olava nebo Řád Polární hvězdy. Byl také první, kdo byl pohřeben na tehdy nově otevřeném hřbitově v Kristianii (Vår Frelsers Gravlund), který je norskou obdobou našeho Slavína.

Gude dokázal vystihnout krásu norské krajiny, a mnoho lidí si jej spojuje se zobrazením hor. Později se věnoval spíše pobřeží. Pracoval precizně se světlem a stínem. Typickým znakem jeho tvorby je kontrast mezi sluncem a oblaky. Mezi jeho nejznámější obrazy patří Høifjæld („Vysoké pohoří“) z roku 1857 a Brudeferd i Hardanger („Svatební pouť v Hardangeru“) z roku 1848. V tomto obraze Gude namaloval krajinu, autorem postav je Adolph Tiedemand. Obraz můžete spatřit v Národní galerii v Oslu.


Brudeferd i Hardanger

Autorka článku: Adéla Šímová, Skandinávský dům
Obrázky – zdroj: upload.wikimedia.org