Hannah Ryggen (21. 3. 1894 v Malmö – 2. 2. 1970 v Trondheimu), rodným jménem Hannah Jönsson, se narodila v Malmö a až do třiceti let se živila jako učitelka. Ve volném čase se věnovala ručním pracím a navštěvovala hodiny malby u dánského akademického malíře Fredrika Krebse v Lundu. Poté se vydala na studijní cestu do Drážďan, kde poznala svého budoucího manžela Hanse Ryggena, se kterým měla dceru Monu. Celá rodina žila v Ørlandu v Jižním Trøndelagu, kde se pak Hannah začala plně věnovat uměleckému tkaní.
Tato technika jí umožňovala vyjádřit vlastní vnímání světa i přes jistou plochost obrazu podobnou socialistickým freskám a spojovala ji s mnoha generacemi žen, které tkaly gobelíny na zakázku podle předloh malířů. Sama si však skici nikdy nekreslila. I bez toho bylo její dílo časově nesmírně náročné jednak díky rozměrům, jednak díky tomu, že si užitou vlnu sama česala, spřádala a barvila přírodními barvivy.
Někteří autoři gobelíny Hannah Ryggen označují za tendenční, jelikož často zobrazují společenské a politické dění a názory na ně. Například v díle Etiopia i 1935 zobrazuje protest proti Mussoliniho invazi do Evropy. V roce 1936 utkala gobelín s názvem Gru a v roce 1938 Spania-teppet, které odsuzovaly Francovy činy ve Španělsku. Za velkými důležitý je považován i gobelín z roku 1936 Drømmedød, který varuje před hrozbou nacismu a fašismu. Toto téma pak rozvíjela až do konce druhé světové války.
Po válce se stále silněji projevoval její pacifismus a humanismus, upozorňovala na válku ve Vietnamu či atomové zbraně. Vedle toho utkala i několik gobelínových autoportrétů, na nichž má na sobě obvykle modré šaty a často vyjadřuje svůj komplikovaný vztah k dceři, která trpěla epilepsií. Takovým dílem je například Mors hjerte z roku 1947.
Dodnes je Hannah Ryggen uznávána jako zakladatelka moderního uměleckého řemesla a významná norská umělkyně. Její díla jsou k vidění v mnoha severských galeriích i veřejných místech, například na univerzitě v Oslu a Trondheimu.
Autorka článku: Adéla Šímová, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: flickr.com