Dánský král Sven I.

3. února zemřel vikinský král Sven I., zvaný Vidlí nebo Rozčísnutý Vous (dánsky Tveskæg). Přídomek získal pro způsob úpravy svých vousů, který byl kolem roku 1000 velmi módní především v Anglii.

Sven se narodil kolem roku 960 a o jeho mládí toho mnoho nevíme. Jisté je, že před svým nástupem na dánský trůn na přelomu let 986/987 i po něm pravidelně vyrážel na vikinské výpravy do Anglie. Svenova sestra Gunhild se provdala za vikinského náčelníka Palliga, který se posléze ocitl ve službách anglického krále Ethelreda. V roce 1002 Ethelred přikázal všechny Dány v Anglii pobít. Smrt zastihla i Palliga a Gunhildu, což Svena rozlítilo a přimělo v následujících letech k trestné výpravě proti Angličanům. Jeho útok byl natolik úspěšný, že se Angličané museli vykoupit obrovskou sumou peněz, tzv. danegeldem.

O deset let později, v roce 1013, se Sven spolu se svým druhým nejstarším synem Knudem vydal do Anglie znovu, tentokrát s cílem ji dobýt. Nejdůležitějším cílem byl Londýn, kde tamní obyvatelé v obavě z vikingů raději spálili most přes Temži, o čemž se (podle jedné z teorií) dodnes zpívá píseň London Bridge is falling down. Svenovi bojovníci se odtamtud museli stáhnout, obsadili však londýnské okolí. Nakonec tak zůstal Londýn osamocen a dobyvatelům se vzdal. Ethelred uprchl do Normandie a Sven byl v období Vánoc roku 1013 zvolen anglickým králem. Zemřel však již o měsíc později, na začátku února. Tělo bylo nejprve pohřbeno v Yorku, ale později bylo převezeno do Dánska a uloženo v katedrále v Roskilde, kde dodnes odpočívá na neznámém místě.

 

Autorka článku: Jitka Jindřišková, Skandinávský dům
Obrázek – zdroj: wikipedia.org