Finský hudebník Verneri Pohjola na festivalu Dobršská brána

Mezinárodní hudební festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Dobršská brána pokračuje ve své tradici a ambicích představit v každém roce na festivalu v jižních Čechách kromě českých i další přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v Česku převážně dosud nevystupovali. Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku upoutá především zvukem trubky.

Večer prvního dne festivalu (tedy 19. srpna) završí finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola, který je uznáván jako vznikající jazzová hvězda. Je přírodní síla, bezesporu obrovský talent a hudebník s vůdčím a osobitým hlasem, který do své hry dokáže vnést vřelost a klid a zároveň pulzující intenzitu. V květnu 2020 vydal album The Dead Don’t Dream, které spojuje práci na jeho předchozích třech albech s naprostou soudržností, individualismem a kreativitou. Album, představené právě na Dobršské bráně, je umělecké dílo, sestavené ze všech vlivů, které formovaly Verneriho dosavadní život. Je tu rovnováha barev, světla a dynamiky, hluboký smysl pro spolupráci. Jeho hudba vyvažuje svobodu a kompozici, výraz a hlas. Je to definující umělecké dílo pro Verneriho, pro finskou kulturu a prohlášení o záměru umělce ponořeného do světa evropského jazzu.

Malá pošumavská vesnička Dobrš s bohatou historií a mnoha památkami nabízí už zanedlouho ve středoevropském prostoru prestižní, v celém světě vyhledávané hudebníky, hrající experimentální současný jazz, klasickou i popovou hudbu.

Festivalová pódia objeví návštěvníci již tradičně v zámeckém areálu, gotickém kostele nebo před románskou zvonicí. Příležitost pro nečekaná hudební setkání a nefalšovanou improvizaci pak dává sál historického hostince na místní návsi.

Dobršská brána přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 19. a 20. srpna i vy!

Více informací o festivalu a kompletní program naleznete na webových stránkách.