Filmový festival ve Zlíně pro děti a mládež se letos zaměří na Švédsko

V závěru roku uplyne 110 let od narození švédské spisovatelky Astrid Lindgrenové. Na počest této významné autorky knih pro děti bude jedním z hlavních témat nadcházejícího zlínského filmového festivalu švédská kinematografie.

Pipi Dlouhá punčocha, Karkulín, partička dětí z Bullerbynu a celá řada dalších literárních postav Astrid Lindgrenové vstoupila do života hned několika generacím dětí po celém světě. A řada jejich hrdinů ožila i na divadelních prknech a filmovém plátně. „Záměr připomenout Astrid Lindgrenovou a její hrdiny nás přivedl na myšlenku vyzdvihnout tuto výjimečnou autorku a její dílo v rámci našeho festivalu,“ uvádí umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová a dodává: „Rozhodli jsme se švédskou kinematografii zvolit za jedno z nosných témat 57. ročníku festival i proto, že v oblasti filmové produkce pro děti a mládež patří k nejlepším a nejproduktivnějším na světě.“

Tvorbě Astrid Lindgrenové bude v rámci 57. ročníku Zlín Film Festivalu věnována speciální sekce s přesahem i do nefilmových aktivit. Ta bude zahrnovat také divadelní adaptace nebo její literární tvorbu. „Samostatná sekce věnována přímo švédské kinematografii pak bude obsahovat na 30 celovečerních snímků pro děti a mládež,“ dodává Markéta Pášmová.

Stejně jako v předchozím ročníku festivalu v případě tématu Francie, budou mít i během toho následujícího návštěvníci možnost blíže poznat kromě kinematografie Švédska i jeho kulturu a život v této severské zemi. „V rámci doprovodného programu si tak lidé vyzkouší třeba tradiční švédskou hru KUBB, ochutnají švédské speciality, znít bude švédská hudba,“ naznačuje část z připravovaných aktivit Markéta Pášmová.

Kompletní program festivalu naleznete na www.zlinfest.cz.