Filmová projekce: ČERVENÝ STAN

Skandinávský dům ve spolupráci s Národním filmovým archivem a Kinem Ponrepo uvádí v rámci festivalu Výpravy Seveřanů výpravný film

ČERVENÝ STAN (Krasnaja palatka, 1969, SSSR – Itálie, 147 min)

Režie: Michail Kalatozov
Hrají: Peter Finch, Sean Connery, Claudia Cardinale, Hardy Krüger, Nikita Michalkov

Dobrodružný velkofilm sovětsko-italské produkce vypráví o osudech polární expedice generála Umberta Nobila. Ten se na jaře 1928 vydal na vzducholodi Italia s týmem odborníků, mezi nimiž byl i český fyzik a spisovatel František Běhounek, na objevitelskou cestu k severnímu pólu. Po jeho zdolání však vzducholoď ztroskotala a členové posádky zůstali několik týdnů na ledové kře, než je zachránil sovětský ledoborec Krasin. Do záchranné akce se zapojil také slavný norský polárník Roald Amundsen, od jehož pionýrského dobytí jižního pólu a vrcholu jeho kariéry ovšem uplynulo již mnoho let.

Poslední film Michaila Kalatozova byl uveden ve dvou verzích s rozdílným hudebním doprovodem. NFA má ve svých sbírkách verzi s hudbou od Alexandra Zacepina. Ve filmu se představí řada známých herců jako Claudia Cardinale či Sean Connery, který ztvárnil Roalda Amundsena. Kromě vynikajících hereckých výkonů snímek zaujme také působivými záběry liduprázdné pustiny a psychologií postav.

V českém znění.

Stránka filmu na ČSFD (75 %)

Vstupné: 80 Kč (50 Kč pro členy Ponrepa)
Prodej vstupenek na pokladně kina Ponrepo, online předprodej na stránkách GoOut.cz.

Cerveny-stan-obr2

Cerveny-stan-obr1

Obrázky – zdroj: image.tmdb.org, dogomovies.com, ebay.com