Filmová premiéra: Thelma, severský thriller o nejtemnějších lidských touhách

Křehká Thelma právě nastoupila na vysokou školu. I přes urputnou snahu jejích rodičů kontrolovat každý její krok poprvé zakouší nezávislost a vír studentského života. Když se však zamiluje do krásné spolužačky Anji, začnou se v jejím okolí dít nevysvětlitelné a děsivé události a Thelma s hrůzou zjišťuje, že jejich příčinou je možná ona samotná. Uhrančivý thriller o nejtemnějších lidských touhách, rodinných prokletích a zakázané lásce natočil jeden z nejtalentovanějších skandinávských tvůrců současnosti Joachim Trier.

„Zlověstný, znepokojivý a až podivně silný thriller, který diváka pohltí a nepustí ještě několik dní po závěrečných titulcích.“
– portál Indiewire 

Thelma byla s úspěchem uvedena v mezinárodní premiéře na festivalu v Torontu, odkud si odnesla nadšené ohlasy diváků i kritiků. Čtvrtý celovečerní film režiséra Joachima Triera bude norským kandidátem na Oscara za nejlepší zahraniční film. Snímek o mladé studentce, která navzdory rigidní výchově svých rodičů objevuje svou sexualitu a vnitřní sílu, vstoupí do českých kin 14. prosince.

Od realismu do světa napětí, snů a nadpřirozena

Čtyřiatřicetiletý režisér Joachim Trier slavil mezinárodní úspěch již se svým debutem Repríza (Reprise, 2006), který získal cenu za režii na MFF Karlovy Vary a na MFF v Torontu vynesl Trierovi cenu pro objev roku. Následoval příběh bývalého narkomana, který se snaží začlenit do společnosti Oslo, 31. august (2011) a Trierův první anglicky mluvený film s Isabelle Huppert a Jessem Eisenbergem Hlasitější než bomby (Louder Than Bombs, 2015), uvedený v hlavní soutěži festivalu v Cannes. Thelma pro Triera představovala nový druh výzvy – jeho předchozí snímky byly realistickými dramaty, Thelma je ale velmi žánrovým filmem, jedná se o thriller se snovými, až nadpřirozenými prvky. „Stejně jako u svých předchozích filmů jsem použil styl vyprávěný postavený na hlavním protagonistovi. Thelmu jsem ale vizuálně povýšil do světa, kde je mnohem větší prostor pro představivost,“ dodává Trier.

 

Thelma (Norsko 2017, 116 minut)

  • režie: Joachim Trier
  • scénář: Joachim Trier, Eskil Vogt
  • hrají: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen, Ellen Dorrit Petersen a další
Skandinávský dům je mediálním partnerem filmu.