Neznámý velikán Tarjei Vesaas: promítání filmu Jarní noc

Skandinávský dům, Národní filmový archiv a Bio Ponrepo uvádějí norský film

JARNÍ NOC (Vårnatt, Norsko 1976, 95 min)

Režie: Erik Solbakken
Hrají: Espen Skjønberg, Astrid Folstadová, Svein Scharffenberg

Sourozenci Hallstein a Sissel bydlí s rodiči na venkovském statku. Jedné jarní noci zůstávají poprvé sami doma, jelikož se rodiče vydávají na pohřeb do sousední vsi. Když děti večeří, někdo zabuší na dveře. Venku stojí cizí lidé, kteří hledají přístřeší. Rozbilo se jim auto a jedna z žen bude rodit. Na povrch brzy vyplouvají skryté konflikty a nálada v domě houstne. Chlapec Hallstein, který se dosud choval velmi dětsky, poznává během této jedné noci poprvé svět dospělých.

Komorní drama o soužití, vztazích a dospívání na motivy románu norského spisovatele Tarjeie Vesaase (1897–1970), jenž je v Norsku považován za třetího největšího domácího spisovatele po Henriku Ibsenovi a Knutu Hamsunovi.

Herec Espen Skjønberg, představitel Hjalmara, patří k nejobsazovanějším norským divadelním a filmovým hercům, proslul zejména rolemi v adaptacích děl klasiků jako Ibsen, Strindberg, Shakespeare a Čechov. Z filmografie jmenujme Jeden den Ivana Děnisoviče (1970), Jasnozřivá (1994) nebo Dina (2002). Režisér Erik Solbakken natáčel filmy zejména v 70. letech, kromě Jarní noci má na svém kontě celovečerní hrané filmy Sémě (1974), také podle románu Tarjeie Vesaase, a Nádenická krev (1979) podle románu Kristofera Uppdala.

V originálním znění s českými titulky.

Vstupné: 80 Kč / 70 Kč pro studenty (50 Kč / 40 Kč pro členy Ponrepa)
Vstupenky zakoupíte na pokladně kina.

Osobnost a dílo spisovatele Tarjeie Vesaase připomene i literárně-hudební večer.