Do českých kin míří dánský film Vzkaz v láhvi

Po Ženě v kleci a Zabijácích přichází do českých kin filmová adaptace třetího dílu knižní série podle bestsellerů dánského spisovatele Jussiho Adler-Olsena Vzkaz v láhvi. Snímek, který se v Dánsku stal nejnavštěvovanějším domácím filmem posledních 15 let, vtáhne diváka do temného případu vraždícího psychopata, sektářské víry a unesených dvojic sourozenců, jejichž zmizení nikdo nehlásil. V hlavních rolích detektiva Carla Mørcka a jeho asistenta Assada se vracejí Nikolaj Lie Kaas a Fares Fares, nově se představí například Pål Sverre Haggen, známý ztvárněním Thora Heyerdahla ve filmu Kon-Tiki.

SOUTĚŽ O VSTUPENKY

Za adaptací scénáře ke Vzkazu v láhvi stojí stejně jako u předchozích dílů série Nikolaj Arcel, úspěšný scénárista a režisér, jehož snímek Královská aféra byl v roce 2012 nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film. Do režisérského křesla usedl Hans Petter Moland, který je znám především pro svoji spolupráci s hercem Stellanem Skarsgårdem, s nímž natočil filmy Aberdeen, Docela prima chlapík a Boj sněžného pluhu s mafií.

„Vzkaz v láhvi pojednává o víře – a o její absenci. Je to příběh kolegů, kteří se nikdy nebavili o svých soukromých názorech, o své víře a pohledu na život. Jenže přesvědčení jednotlivých aktérů začínají hrát klíčovou roli ve vyšetřování zločinu. Film se pohybuje napříč náboženskými a společenskými skupinami a je kolbištěm lidí z paralelních světů moderní evropské reality. Pojednává o hluboké víře nejspodnějších vrstev společnosti majících svůj domov v okrajových, upadajících částech Dánska, pro něž se vžilo označení shnilý banán. Je to film o lidech, které společnost opomíjí a nejraději by na ně zapomněla. Ale samozřejmě je to také zábava a neskutečně napínavá podívaná. Moderní žánrový film nesvazuje a tenhle příběh skýtal možnost prozkoumat řadu fascinujících témat,“ komentuje snímek Moland.

Flaskepost fra P; Zentropa

Vzkaz v láhvi | Flaskepost Fra P

krimi, Dánsko, 2016, 112 min

■ režie: Hans Petter Moland
■ scénář: Nikolaj Arcel
■ kamera: John Andreas Andersen
■ střih: Olivier Bugge Coutté
■ hrají: Nikolaj Lie Kaas, Fares Fares, Pål Sverre Hagen, Amanda Collin, Jakob Oftebro a další
■ distribuční premiéra ČR: 2. června 2016